Ολυμπιακός… όσο χρειαζόταν

Χωρίς να ανεβάσει πολύ τις στροφές του, μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού Superfoods, ο Ολυμπιακός έκανε μία δυνατή προπόνηση ενόψει του ματς με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας 80-64 στο Λαύριο.

Τόσο όσο έπρεπε, έπαιξε ο Ολυμπιακός!

Με μία εμφάνιση στο… ρελαντί, οι «ερυθρόλευκοι» δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα από το Λαύριο, το οποίο νίκησαν 80-64 για το 7/7 στην Α1 και πλέον το μυαλό τους στρέφεται στην αναμέτρηση με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, ενώ για άλλο ένα παιχνίδι η περιφέρεια των Πειραιωτών δούλεψε αρκετά καλά με 10/23 τρίποντα. Πρώτοι σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι με 11 πόντους ο καθένας, ενώ από το Λαύριο ξεχώρισε ο Πάντερ με 18.

inner

Τρεις πρωταγωνιστές είχε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Από τη μία, ο Μπιρτς είχε… σκεπάσει τα καλάθια στη μία πλευρά του παρκέ, ενώ από την άλλη οι Πρίντεζης και Σπανούλης ξεκίνησαν ορεξάτοι στην επίθεση και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 4-13. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έδειχναν διάθεση να ανεβάσουν αρκετά την ταχύτητά τους, αλλά η άμυνά τους παρέμενε αρκετά καλή και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +9 (10-19).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την καλή του άμυνα και στη δεύτερη περίοδο και με την περιφέρειά του να είχε πάρει… φωτιά (4/4 τρίποντα από Λοτζέσκι, Γκριν και Παπανικολάου), η διαφορά εκτοξεύθηκε -με συνοπτικές διαδικασίες- στο +18 (13-31), μέχρι τα μισά. Η πρώτη… καλή αντίδραση του Λαυρίου στο ματς ήταν με τον Πάντερ, ο οποίος είχε ένα ξέσπασμα και μείωσε σε 20-32, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας απάντησαν με τρέξιμο στο παρκέ και απανωτούς αιφνιδιασμούς, για να στείλουν τη διαφορά στο +16 (22-38). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο ρυθμός του ματς άνοιξε αρκετά με καλάθια εκατέρωθεν και τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +14 (29-43).

inner

Η αποτελεσματικότητα των «ερυθρόλευκων» έξω από τα 6,75μ. συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να πάνε πολύ γρήγορα στο +22 (36-58). Η διαφορά διατηρούνταν στα ίδια επίπεδα, παρά τις διαφορετικές πεντάδες που επέλεγε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος (41-64). Ωστόσο, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και άφησαν τον Μπολντς να κάνει ένα 5-0 (46-64), με τον Παπανικολάου να διαμορφώνει με δύο βολές το 46-66.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, το Λαύριο μέτρησε 2/2 τρίποντα (52-66) και με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να δίνει… δικαιώματα με τη νωθρότητά του, η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο (60-67), αφού οι γηπεδούχοι μετρούσαν ένα επιμέρους σκορ 14-1, μέχρι τα μισά. Οι πρωταθλητές Ελλάδας απάντησαν με τους Χάκετ και Παπαπέτρου για το 60-73 και συνεχίζοντας με την ίδια σοβαρότητα πήγαν ξανά στο +15 (62-77), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Εκεί, ουσιαστικά έκοψαν κάθε… διάθεση και ελπίδα στους γηπεδούχους να κάνουν την τεράστια έκπληξη, με τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 80-64.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 29-43, 46-66, 64-80

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 8, Στεφανίδης 2, Αθανασούλας 2, Κοκ 6, Μπολντς 9, Πάντερ 18 (2), Τσίρος 3 (1), Περράκης 7 (1), Γιαννακόπουλος 9 (1), Κακλαμανάκης, Αναγνωστάκης.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 5, Σπανούλης 5, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 9 (1), Μάντζαρης 8 (2), Γκριν 7 (1), Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 9 (2), Μιλουτίνοφ 3, Χάκετ 7, Λοτζέσκι 11 (3), Αθηναίου.