Euroleague

Κράτα, ρε «θρύλε», γερά!

Με άλλη μία νίκη, είναι στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός! Αν και έπαιξαν με τη… φωτιά στο τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 73-71 της Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΣΕΦ και βρίσκονται μία «ανάσα» από το Final 4

Θρύλε γερά, η Μαδρίτη είναι… κοντά!

Αφού γλίτωσε την… αυτοκτονία στο τέλος, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 73-71 της Μπαρτσελόνα στο… φλεγόμενο -και κατάμεστο- ΣΕΦ, πήρε το προβάδισμα στη σειρά (2-1) και πλέον βρίσκεται μία νίκη μακριά από το Final 4 της Ευρωλίγκας!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 19 πόντους, με τον Βασίλη Σπανούλη να προσθέτει άλλους 15 και να μοιράζει και 8 ασίστ. Από τους Καταλανούς κορυφαίος ήταν ο Ναβάρο με 14 πόντους, με τον Σατοράνσκι να είχε 12.

Το άλλο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Πέμπτη (23/4) στις 22:00 και πάλι στον Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός είχε κλείσει καλά τη ρακέτα, αλλά ο Σατοράνσκι ξεκίνησε καλά στην περιφέρεια, με αποτέλεσμα να δώσει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-8) στην Μπαρτσελόνα, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το… γκάζι, όπου αρχικά έκαναν το 8-8, ενώ στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα (13-10). Οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν στα τελευταία λεπτά να ανοίξουν το ρυθμό, περνώντας ξανά μπροστά (15-18). Όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «απάντησαν» με τον ίδιο τρόπο, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά, αλλά να βρίσκει προηγούμενους με 26-23 τους Πειραιώτες.

Αφού έλυσε τα αρχικά προβλήματα στην άμυνα και αφού έλεγξε τα ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός έτρεξε στο παρκέ και με τις σωστές επιλογές του στην επίθεση, έφτασε στο +6 (33-27). Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Πειραιώτες, καθώς λόγω του «μπλακ άουτ» στην επίθεση, σε συνδυασμό με τις… εμπνεύσεις των Ναβάρο και Αμπρίνες, η διαφορά εξαλείφθηκε (36-36). Παρ’ όλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους… λέξη. Στα εναπομείναντα 2:30’’, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ και με τον Πέτγουεϊ να βοηθάει πολύ –ερχόμενος από τον πάγκο- από την περιφέρεια (με 2/2), το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε με το υπέρ τους 44-36.

inner

Σχεδόν με το «καλημέρα» του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με δέκα (46-36). Ωστόσο, για άλλη μία φορά η «ερυθρόλευκη» επίθεση «κόλλησε», ενώ με τους Όλεσον και Ντόελμαν, η Μπαρτσελόνα μείωσε στο καλάθι (48-46) και λόγω της καλής κυκλοφορίας της μπάλας. Εκεί, «μίλησε» ο Σπανούλης, ο οποίος βοήθησε τα μέγιστα τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στη δημιουργία για το +7 (57-50). Όμως, το… μπλακ άουτ επανήλθε και με τους Πειραιώτες να… ξεχνούν το καλάθι για τρία λεπτά, οι Καταλανοί έκαναν ένα 10-0 (57-60) με πρωταγωνιστές τους Τόμιτς και Λάμπε, με τον Πρίντεζη να διαμορφώνει στο τέλος το 59-60.

Το μυαλό και η συγκέντρωση των παικτών του Ολυμπιακού επέστρεψε στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 7-0 έκανε το 66-60, μέσα σε τρία λεπτά! Η Μπαρτσελόνα τα είχε… χάσει στην επίθεση με πολλά άστοχα σουτ, αλλά από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και δεν έδιναν δεύτερες ευκαιρίες. Μάλιστα, αν δεν είχαν τις λάθος επιλογές στην επίθεση θα μπορούσαν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά, με το σκορ να παραμένει ίδιο, 3:30’’ πριν το τέλος. Ο χρόνος κυλούσε και η νευρικότητα φαινόταν και στις δύο ομάδες, οι οποίες σκόραραν κυρίως με βολές, αλλά τους Πειραιώτες να ήταν στο +8 (70-62).

Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παραλίγο να κάνουν… χαρακίρι, καθώς με την αστοχία τους, επέτρεψαν στην ομάδα του Πασκουάλ να μειώσει στον πόντο (70-69), στα 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με δύο βολές του Σπανούλη στα 12’’ το σκορ έγινε 72-69, όμως ο Ναβάρο «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο (72-71) και ενώ απέμεναν 8’’. Ο τελευταίος που πήγε στη γραμμή ήταν ο Πρίντεζης, ο οποίος με 1/2 έκανε το 73-71 που έμεινε μέχρι τη λήξη, καθώς ο Αμπρίνες αστόχησε σε τρίποντο!