Euroleague

Ομάδα… μοντέλο!

Ποια φορμαρισμένη Αρμάνι; Ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν στους Ιταλούς πως φοριούνται τα… κοστούμια της Ευρωλίγκας, νικώντας (83-74) μέσα στο Μιλάνο και παραμένοντας μόνοι πρώτοι στον όμιλο!

Αυτό δεν ήταν ομάδα, αλλά… επίδειξη υψηλού επιπέδου μπάσκετ!

Παρά τις απουσίες του, ο Ολυμπιακός διέλυσε κάθε ατού της Αρμάνι με την τρομερή του άμυνα και κάνοντας… πασαρέλα (83-74) μέσα στο Μιλάνο, παρέμεινε μόνος πρώτος στον έκτο όμιλο του TOP 16 της Ευρωλίγκας!

Σχεδόν κανείς δεν υστέρησε από τους «ερυθρόλευκους» στην αναμέτρηση, με τους Σπανούλη και Χάντερ να είχαν από 14 πόντους, τον Πρίντεζη να σταματά στους 13 και τον Ντάνστον, ο οποίος «μπλόκαρε» καλά τον Σάμιουελς, να είχε 12 πόντους.

Στα πολύ ευχάριστα νέα του παιχνιδιού ήταν η επιστροφή του Ιώαννη Παπαπέτρου στο παρκέ, ο οποίος αγωνίστηκε για 6:35'', πετυχαίνοντας 3 πόντους με 1/1 τρίποντο!

Από τους Ιταλούς, κορυφαίος ήταν ο Αλεσάντρο Τζεντίλε με 24 πόντους, ενώ ο Μαρσόν Μπρουκς πρόσθεσε άλλους 17 πόντους.

Με τον Ντάνστον να έχει «μπλοκάρει» στην άμυνα τον Σάμιουελς και τον Ντάρντεν να έχει ξεκινήσει… καυτός στην επίθεση, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα από την αρχή (3-7), φτάνοντας ακόμα και στο +11 (4-15) στα μισά! Η αντίδραση της Αρμάνι ήταν ένα 5-0 (9-15), όμως με την είσοδο του Λοτζέσκι, αλλά και την άστοχη επιμονή του Τζεντίλε, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου –ελέγχοντας τα ριμπάουντ- έτρεξαν ξανά στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 13 πόντους (9-22). Όμως, στα τελευταία λεπτά η επίθεση των Πειραιωτών «κόλλησε» με την ομάδα του Μιλάνου να μειώνει σε 12-22.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά και στις δύο πλευρές του παρκέ στη δεύτερη περίοδο, με την Αρμάνι να μειώνει σε 18-22 με τον Ράγκλαντ. Ο Αμερικανός των γηπεδούχων είχε πάρει… φωτιά, φέρνοντας το ματς ακόμα και στον πόντο (25-26). Όμως, με την είσοδο του Βασίλη Σπανούλη ξανά στο παρκέ, αφού πήρε τις απαραίτητες ανάσες, οι Πειραιώτες πήραν και σκορ και δημιουργία από τον αρχηγό τους, πηγαίνοντας ξανά στο +10 (27-37). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +10 (32-42).

Όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτσι και στο ξεκίνημα του τρίτου, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά, με την Αρμάνι να «ροκανίζει» τη διαφορά (37-42). Μάλιστα, με μόλις ένα τρίποντο από τον Μάντζαρη σε τέσσερα λεπτά, οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμη περισσότερο (42-45). Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι, ωστόσο κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Τζεντίλε, με τη διαφορά να διατηρείται σε αυτό το επίπεδο (46-49). Εκεί, ανέλαβε… δράση ξανά ο Σπανούλης με το σκορ να γίνεται 46-54. Ο Ιταλός έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι (54-57), αλλά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με το πόδι πατημένο στο… γκάζι, στα τελευταία δύο λεπτά, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +10 (56-66).

Τρώγοντας… σίδερα στην άμυνα, ο Ολυμπιακός πήγε στο +13 (58-71) με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες είχαν ένα «νεκρό διάστημα», ωστόσο δεν το πλήρωσαν αρκετά, με την υπέρ τους διαφορά να συντηρείται σε διψήφιο αριθμό (65-77), περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η Αρμάνι λίγο πριν το τέλος αντέδρασε, κάνοντας το 70-78, όμως το τρίποντο του Λοτζέσκι, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη (74-81), της… έκοψε κάθε όρεξη για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 32-42, 56-66, 74-83

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 9 (1), Μπρουκς 17 (1), Τζεντίλε 24, Τσερέλα 4, Μέλι, Κλέιζα 5 (1), Έλεγκαρ, Τζέιμς 3, Χάκετ 5, Σάμουελς 4, Μος 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14, Ντάνστον 12, Σπανούλης 14 (3 τρ., 8 ασ.), Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 6, Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 6 (2), Λαφαγέτ, Ντάρντεν 10, Λοτζέσκι 5 (1).