Ευρώπη

Οριακή νίκη για Μπάνβιτ

Τη νίκη με μόλις ένα πόντο διαφορά πήρε η Μπάνβιτ στον πρώτο ημιτελικό του Eurocup, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Χίμκι με 83-82 στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του θεσμού.

Ισχνό προβάδισμα για να πάρει το ένα εισιτήριο για τη συμμετοχή της στον τελικό του Eurocup για πρώτη φορά στην ιστορία της απέκτησε η Μπάνβιτ. Η τουρκική ομάδα επιβλήθηκε της Χίμκι μέσα στην Τουρκία με 83-82 στον πρώτο ημιτελικό αγώνα. Έτσι, όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό αγώνα την επόμενη Τετάρτη (8/4) στη Μόσχα.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Kara Ali Acar Sport Hall» οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, όμως με τη λήξη της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ με + 3 (22-19). Το προβάδισμα αυτό κατάφεραν να το διατηρήσουν μάλιστα μέχρι και το πρώτο ημίχρονο (40-36). Το ίδιο μοτίβο ακολουθήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, και τους Ρώσους να μειώνουν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (60-59) στο 30’.

Λίγα πράγματα άλλαξαν στο τέλος, καθώς Μπάνβιτ και Χίμκι πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Με δύο τρίποντα στο τέλος ο Μόνια έδωσε προβάδισμα με «βραχεία κεφαλή» στους φιλοξενούμενους στα 38’’ πριν το τέλος, αλλά οι Τούρκοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και με τέσσερις εύστοχες προσπάθειες των Ρόουλαντ και Μουτάφ πήραν τη νίκη με 83-82.

Πρώτος σκόρερ για την Μπάνβιτ ήταν ο Ρόουλαντ με 21 πόντους και ακολούθησαν ο Μούταφ και ο Τσακ Ντέιβις με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά των ηττημένων εξαιρετικός ήταν ο Ρόουλαντ με 22 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Κοπόνεν προσέθεσε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-36, 60-59, 83-82

Μπάνβιτ (Ερνάκ): Ρόουλαντ 21, Τσαντάν, Ετζέ 3, Τσακ Ντέιβις 15, Μεχία 11, Βερεμέενκο 6, Σίμονς 3, Ντραγκίσεβιτς 8, Μουτάφ 16

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 22, Ογκουστίν 11, Κοπόνεν 16, Βιάλτσεφ 6, Ιλνίτσκι, Μόνια 6, Πολ Ντέιβις 14, Σελεκέτο 7

Επιμέλεια: Αριστοτέλης Παπαδάκης