Euroleague

Όχι πάλι του Άη Γιαννιού!

Στο πρώτο φετινό ματς στη Βιτόρια, ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο κορυφαίος της Λαμποράλ στη νίκη επί του Ολυμπιακού, όμως στο Top16 οι Πειραιώτες δεν επέτρεψαν να επαναληφθεί αυτό, επικρατώντας 82-76!

Δεν… γιόρτασε πάλι η Βιτόρια!

Με κορυφαίο τον Γιάννη Μπουρούση στο πρώτο ματς της σεζόν στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα», η Λαμποράλ Κούτσα νίκησε τον Ολυμπιακό, όμως για το Top16 οι «ερυθρόλευκοι» δεν έδωσαν άλλα δικαιώματα, επικρατώντας 82-76!

Τρομερή η τετράδα Σπανούλη (19π.), Χάντερ (17π.), Πρίντεζη (15π.) και Μάντζαρη (14π.) για τους πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Μπουρούση –επηρεασμένο από την ταλαιπωρία- να είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Χωρίς συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, με αποτέλεσμα η Λαμποράλ Κούτσα να προηγηθεί 7-3 στα πρώτα τρία λεπτά. Όμως, στα μισά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου… συνήλθαν, καθώς άρχιζαν να πιέζουν στην άμυνα και με μπροστάρη τον Μάντζαρη έκαναν ένα 7-0 για το πρώτο προσπέρασμα στο παιχνίδι (7-10). Στη συνέχεια, πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ήταν ο Χάντερ, ο οποίος τους διατηρούσε σταθερά μπροστά (12-20). Επιθετικά, οι «ερυθρόλευκοι» τα πήγαιναν πολύ καλά, αλλά τα αχρείαστα φάουλ στο τέλος κρατούσαν τους Ισπανούς στο ματς που είχαν το μπόνους των βολών (18-24).

Ο Ολυμπιακός συντηρούσε μία σταθερή διαφορά και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (23-29). Ωστόσο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν επιθετικά, ενώ τα ανόητα φάουλ που έκαναν έδωσαν ξανά από νωρίς το μπόνους των βολών στην Λαμποράλ, η οποία έφερε το ματς στον πόντο (28-29). Η «απάντηση» των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ένα 8-0 για το +9 (28-37). Οι Πειραιώτες συνέχισαν με την ίδια συγκέντρωση μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονου που τους βρήκε στο +9 (34-43), ενώ λίγο νωρίτερα είχαν φτάσει ακόμη και στο +10 (32-42).

Με πολύ καλή άμυνα και «καυτό» τον Πρίντεζη μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στο +14 (34-48) με ένα σερί 5-0. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του ματς και με τον Χάντερ να έρχεται από τον πάγκο, η διαφορά πήγε ακόμη και στο +17 (38-55). Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν κακές επιλογές στην επίθεση αλλά και λάθη, με αποτέλεσμα η Λαμποράλ να κάνει ένα 11-0 και να μειώσει σε 49-55. Ύστερα από περίπου τρία λεπτά, ο Σπανούλης «ξεκόλλησε» (49-57) τους φιλοξενούμενους, ενώ ήταν κι αυτός που τους συντηρούσε τη διαφορά (54-62), με τον Μάικ Τζέιμς να διαμορφώνει στην εκπνοή το 56-62 της τρίτης περιόδου.

Με το ίδιο… δόγμα, όπως και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, μπήκε στο τέταρτο Ολυμπιακός, καθώς μέσω της καλής του άμυνας πήγε ξανά την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό (56-68). Μάλιστα, με τον Μάντζαρη να συνεχίζει εξαιρετικά από την περιφέρεια, η διαφορά πήγε στο +15 (60-75), όμως και πάλι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέτρεψαν την επιστροφή στους Ισπανούς (67-76), περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Έκτοτε, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με το χρόνο κι αν δεν χαλάρωναν αρκετά, τότε θα είχαν νικήσει με περισσότερους πόντους από τελικό 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-43, 56-62, 76-82

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 16 (1), Κοζέρ 7 (1), Πλάνινιτς 4, Σενγκέλια 7, Χάνγκα 7 (1), Μπουρούσης 12, Μπλάζιτς 7 (1), Ντιόπ 4, Τιγί 7, Άνταμς 5 (1), Κορμπάτσο.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Όντομ, Τζέιμς 7, Χάντερ 17, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης 19 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 15 (1), Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης 14 (3), Χάκετ 4, Αθηναίου.