Ευρώπη

Πάλεψε, αλλά… έπεσε η ΑΕΚ

Αν και επέστρεψε από το -16, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 80-73 από την Μπαϊρόιτ στη Γερμανία και έχασε κι άλλο πολύτιμο έδαφος στο Basketball Champions League.

Απομακρύνεται η πρόκριση για την ΑΕΚ στο Basketball Champions League. Για την έβδομη αγωνιστική του τρίτου ομίλου έχασε με 80-73 από την Μπαϊρόιτ στη Γερμανία και με ρεκόρ 3-4 υποχώρησε στην έκτη θέση.

Τραγικό το πρώτο 15λεπτο για την «Ένωση», βρέθηκε ακόμη και στο -16, ενώ παρότι επέστρεψε και προηγήθηκε (50-53) βρέθηκε ξανά να κυνηγά από το -11, μέχρι να λυγίσει στο τέλος από το τρίποντο-μαχαιριά του Λίνχαρτ.

Βραχνάς τα τρίποντα (4/27) για τους «κιτρινόμαυρους», που είχαν κορυφαίους τους Μάνι Χάρις και Ντούσαν Σάκοτα με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

inner

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με Καββαδά πλαισιωμένο από Γκριν, Χάρις, Λαρεντζάκη και Τζέιμς. Η ΑΕΚ έκανε κάκιστη εκκίνηση βλέποντας τον Γιορκ να τη φορτώνει με 15 πόντους σε 4 λεπτά (!) φτάνοντας στο 17-7. Σα να μην έφτανε αυτό, Λαρεντζάκης και Γκριν χρεώθηκαν νωρίς με δύο φάουλ. Ο Χάρις πάλευε μόνος του στην επίθεση πετυχαίνοντας εννιά από τους έντεκα πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο, ωστόσο κακή άμυνα, λάθη (6) και αστοχία (5/14 σουτ) έφεραν την «Ένωση» μοιραία στο -14, 25-11, μετά από τα πρώτα δέκα λεπτά. Η είσοδος Μαυροειδή έδωσε κάποιες επιθετικές ανάσες στους «κιτρινόμαυρους», που όμως βρήκαν το νέο τους δήμιο στο πρόσωπο του Αμάιτσε και βρέθηκαν στο -18 (34-18). Ένα ξέσπασμα του Σάκοτα μείωσε την απόσταση στους δώδεκα (37-25) κι ένα τρίποντο του Χάρις έφερε τη διαφορά στο -10 (43-33) ενάμιση λεπτό πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 44-35.

inner

Η αντεπίθεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια. Ο «καυτός» Χάρις συνέχισε να σκοράρει και το αντιαθλητικό του Γιορκ στον Ξανθόπουλο έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν (48-48). Το γκολ-φάουλ του Γκριν έδωσε στην «Ένωση» το πρώτο της προβάδισμα στο ματς (50-53), όμως η Μπαϊρόιτ αντέδρασε με ένα 7-0 (57-55) ανακτώντας άμεσα το προβάδισμα και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των αντιπάλων έφτασε στο 60-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ζώνη των Γερμανών προβλημάτισε την ΑΕΚ που είδε τους αντιπάλους της να απομακρύνονται και πάλι φτάνοντας στο 68-57 έξι λεπτά πριν το τέλος. Τα απανωτά τάιμ άουτ του Μανωλόπουλου διόρθωσαν την κατάσταση και με τον Σάκοτα η διαφορά έπεσε αρχικά στους πέντε (75-69) και στο καλάθι (75-73) με τον Χάρις στα 47’’ για τη λήξη. Το τρίποντο του Λίνχαρτ αμέσως μετά, ωστόσο, «σκότωσε» την ΑΕΞ και έκρινε οριστικά το νικητή.

Δεκάλεπτα: 25-11, 44-35, 60-55, 80-73.

Μπαϊρόιτ (Κόρνερ): Ρόμπινσον 7, Κοξ 7, Λίνχαρτ 3, Ντόρετ 7, Σάιφερτ 5, ΜακΚρέι 2, Βαχάλσκι 5, Αμάιτσε 13, Μπρουκς 9, Γιορκ 22.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 6, Τζέιμς 4 (7 ριμπ.), Γκριν 7, Χάρις 22, Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 19 (8 ριμπ.), Άτιτς, Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 2, Μωραΐτης, Μαυροειδής 5, Καββαδάς 2.

Διαιτητές: Μαέστρ (Γαλλία), Λούτσις (Λετονία), Νίκολιτς (Σερβία).

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης