Ελλάδα

ΠΑΟΚ… ήσουν, αφού!

Τεράστιος ΠΑΟΚ! Χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάτσερ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» (ο οποίος έφτασε ακόμη και στο -17) νίκησε 83-78 την ΑΕΚ και έκανε το break!

Μεγαλοπρεπέστατο… σπάσιμο από τον ΠΑΟΚ!

Η ΑΕΚ προηγούταν για τρία δεκάλεπτα, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» στο τέταρτο και με μπροστάρη τον Χάτσερ έκανε την ολική επαναφορά (είχε φτάσει ακόμη και στο -17 η διαφορά) και έτσι επικράτησε μέσα στο ΟΑΚΑ με 83-78, απέχοντας πλέον μόλις μία νίκη μακριά από τα ημιτελικά της Α1!

Για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, που δεν είχε στη διάθεσή της τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, στους 21 πόντους σταμάτησε ο Αμερικανός γκαρντ, με τον επίσης κομβικό Βασιλειάδη να προσθέτει άλλους 17. Από την «Ένωση» ξεχώρισε ο Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους.

Χρειάστηκαν περίπου δύο λεπτά για να σπάσει το… ρόδι στην αναμέτρηση, με την ΑΕΚ όμως να μπαίνει από νωρίς σε θέση οδηγού (8-5). Στη συνέχεια, η «Ένωση» είχε δύο πρωταγωνιστές, αλλά με κοινό… παρονομαστή, που ήταν η εξαιρετική της άμυνα. Αρχικά, ο Κάρτερ εκμεταλλευόταν το ανοικτό γήπεδο για το +7 (14-7), ενώ τη… σκυτάλη πήρε ο Μαυροκεφαλίδης για το +13 (21-8), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασαν και έτσι ροκάνισαν τη διαφορά στο τέλος (24-16).

Η ΑΕΚ συνέχιζε την εξαιρετική της άμυνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με «όπλα» της το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά και τον «καυτό» Σάκοτα μπήκε με ένα επιμέρους σκορ 11-2, για το +17 (35-18), μέχρι τα μισά. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε ξανά, καθώς αρχικά έκανε ένα 7-0 για να μειώσει στους δέκα πόντους (35-25), ενώ με τη… συνδρομή της χαλαρής «Ένωσης», η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό (37-28). Με κάποιες καλές άμυνες, οι παίκτες του Ζντοβτς έφτασαν ξανά στο +13 (41-28), με τον Τσόχλα να διαμορφώνει με τρίποντο το 41-33.

Ο Χάτσερ ξεκίνησε την αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (43-38), ενώ με τρίποντο του Βασιλειάδη η διαφορά διατηρούνταν στο ίδιο επίπεδο (46-41), στα πρώτα τρία λεπτά. Τα επιθετικά ριμπάουντ, έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πάει ξανά σε μία διαφορά ασφαλείας (50-41), αλλά οι παίκτες του Μαρκόπουλου έσφιξαν την άμυνά τους και με απανωτούς αιφνιδιασμούς μείωσαν στους τέσσερις πόντους (50-46). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να αντιδράσουν, αλλά τα τρίποντα του Καλαμπόκη κρατούσαν για τα καλά την «Ένωση» σε απόσταση (58-52), ενώ με τον Σάκοτα στη λήξη του χρόνου, διαμορφώθηκε το 61-52 της τρίτης περιόδου.

Με το τρίποντο του Μιλόσεβιτς, η ΑΕΚ πήγε τη διαφορά στο +10 (64-54), ωστόσο ο ΠΑΟΚ αρνούνταν να… παραδοθεί και με ένα σερί 6-0, μείωσε σε 64-60, ενώ στο διάστημα αυτό ο Μαυροειδής υπέπεσε στο πέμπτο προσωπικό φάουλ, βγαίνοντας από το ματς. Η «Ένωση» είχε… απορρυθμιστεί εντελώς και με τους παίκτες του Μαρκόπουλου να έχουν σωστές επιλογές στην επίθεση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν (65-65), περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια, ο Χάτσερ πήρε την ομάδα του από το… χέρι, όπου αρχικά της έδωσε το προβάδισμα (67-68), ενώ ο ίδιος την πήγε ακόμη και στο +4 (69-73), περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί, ανέλαβε ο Μαυροκεφαλίδης για τους γηπεδούχους, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα (75-75), αλλά ο Βασιλειάδης με τρίποντο στα 32,5’’ πήγε τον ΠΑΟΚ στο +3 (75-78). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς οδηγήθηκε στη ρωσική… ρουλέτα των βολών, με τους φιλοξενούμενους να ήταν πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 83-78!

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 61-52, 78-83

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 13 (3), Μιλόσεβιτς 9 (1), Γκριν, Κατσίβελης 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Κάρτερ 8 (1), Μπράουν 10 (1), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 10 (2), Έρικ, Μαυροειδής 4 (10 ριμπ.).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (4), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 16 (2), Κώττας, Ντούβνιακ 9 (1), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 21 (1), Κλάντον 9.