Παρά δύο… κατοστ-Άρης!

Με τρομερή επιθετική διάθεση και τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Άρης «καθάρισε» εύκολα 98-77 το Λαύριο και παρέμεινε μόνος τέταρτος στη βαθμολογία με 8-4!

Ορεξάτος αποχαιρέτησε το 2016 ο Άρης!

Οι «κίτρινοι» είχαν διάθεση για σκορ και θέαμα κόντρα στο Λαύριο, το οποίο νίκησαν 98-77, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο 8-4 και να παραμείνουν μόνοι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας!

Τέσσερις παίκτες της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Καββαδά να ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, τους Ζάρα και Κάμινγκς να είχαν από 17 και τον Ντραγκίσεβιτς να προσθέτει 14. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπολντς με 15 πόντους.

Μόλις για πέντε λεπτά έμεινε κοντά στο σκορ το Λαύριο (9-6), με τον Άρη να πατά το… γκάζι στη συνέχεια και να πηγαίνει στο +13 (22-9) μέσα σε τρία λεπτά. Το καλάθι του Καββαδά συντηρούσε στα ίδια επίπεδα τους «κίτρινους» (24-11), αλλά με ένα προσωπικό… σόου, ο Στεφανίδης πήρε από το χέρι τους φιλοξενούμενους και έτσι ψαλίδισε τη διαφορά στο -5 (24-19) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Όσο μπορούσε το Λαύριο κρατούνταν στο ματς (27-22), στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν αρχικά ένα 5-0 για να στείλουν ξανά την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (32-22). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη διατηρούσαν την απόσταση ασφαλείας που είχαν «χτίσει» (43-30) και έχοντας βρει ρυθμό στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με το +15 (50-35).

Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άρης έστειλε την υπέρ του διαφορά στο +18 (53-35), ενώ στη συνέχεια ο Κάμινγκς την έφτασε στο +20 (60-40). Εκεί, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και με ένα 7-0 το Λαύριο αρχικά μείωσε σε 60-47. Από την άλλη, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν… κατάλαβαν την προειδοποίηση αυτή και έτσι περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, το τρίποντο του Γκρέι έριξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (70-59), με τον Μπάκνερ να διαμορφώνει το 72-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Λαύριο έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι, μειώνοντας στο -10 (77-67). Όμως, ο Άρης αντέδρασε με τον Ζάρα, πηγαίνοντας αρχικά στο +18 (85-67), με τον Καββαδά να παίρνει τη… σκυτάλη στην επίθεση (91-72) και τον Κάμινγκς να τη στέλνει στο μέγιστο +23 (98-75). Την τελευταία... πινελιά στο ματς έβαλε ο Σέλτον, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 98-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 50-35, 72-59, 98-77

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 9 (3), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 3, Τζένκινς, Ζάρας 17 (4), Κάμινγκς 17 (2), Σίμτσακ 5, Μπάκνερ 2, Γιάνκοβιτς 9, Καββαδάς 20, Ντραγκίσεβιτς 14 (2).

Λαύριο (Σερέλης): Σέλτον 4, Χάμιλτον 11 (1), Πάντερ 13 (2), Γκρέι 14 (4), Στεφανίδης 10 (2), Αθανασούλας 2, Περράκης 5, Κακλαμανάκης 3, Κοκ, Μπολντς 15 (2).