NBA

Παράταση… στο ενδιαφέρον

Η Χιτ φλέρταρε έντονα με δεύτερο break στην έδρα των Ράπτορς, αλλά οι γηπεδούχοι επικράτησαν 96-92 στην παράταση και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1.

Παρέμειναν ζωντανοί οι Ράπτορς, με τη νίκη 96-92 επί της Χιτ στο σπίτι τους και έκαναν το 1-1 στη σειρά για τα ημιτελικά της Ανατολής. Η ομάδα του Μαϊάμι πλησίασε σε δεύτερο «σπάσιμο» έδρας στο Τορόντο, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν αυτήν τη φορά στην έξτρα περίοδο (είχαν χάσει την προηγούμενη φορά στην παράταση) και διατήρησαν το ενδιαφέρον στη «μάχη» των δύο αντιπάλων.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με δύο πόντους δύο λεπτά περίπου πριν το τέλος του τέταρτου δωδεκαλέπτου και ενώ στο 42' ήταν στο +7 (70-77), αλλά δέχθηκαν 8-0 σερί που ξεκίνησε στα 3:56 πριν το φινάλε μπήκαν σε θέση οδηγού και αγκάλιασαν τη νίκη στα 14,9'' με το καλάθι του Λάουρι, αλλά ο Ντράγκιτς με τρίποντο στα 10,5’’ έδωσε φιλί ζωής στην ομάδα του. Όμως οι Ράπτορτς ήταν ανώτεροι στο κρίσιμο σημείο και νίκησαν. Ο Κάρολ είχε 21 πόντους για τους νικητές, 20 ο ΝτεΡόζαν, ενώ ο Βαλανσιούνας είχε 15 και 12 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Ντράγκιτς έβαλε 20.

Το επόμενο ραντεβού έχει οριστεί για τα ξημερώματα της Κυριακής και την πρόκριση για τους τελικούς της περιφέρειας θα πάρει η ομάδα που θα φθάσει πρώτη στις τέσσερις νίκες.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-19, 48-41, 63-65, 86-86 (96-92 στην παράταση)