Euroleague

Παρέλαση για Ζαλγκίρις μέσα στο Τελ Αβίβ!

Σε… περίπατο μετέτρεψε η Ζαλγκίρις την αναμέτρηση με τη Μακάμπι, καθώς έφυγε από το Τελ Αβίβ, επικρατώντας με το επιβλητικό 93-77!

Έκανε… παρέλαση στο Τελ Αβίβ η Ζαλγκίρις!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν… αγχώθηκε από τη Μακάμπι, την οποία νίκησε 93-77, φτάνοντας στο 13-15 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος των Λιθουανών ήταν ο Ουλανόβας με 20 πόντους, με τον Πάνγκος να είχε 15 και τον Καβαλιάουσκας 14. Από την «ομάδα του λαού», που έπεσε στο 10-18, ξεχώρισε ο Ραντ με 16 πόντους.

Κοντά ήταν οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, με τη Μακάμπι να ξεφεύγει περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του (14-9). Όμως, η απάντηση της Ζαλγκίρις ήταν ένα 0-8, με το οποίο διαμόρφωσε το 14-17. Η «ομάδα του λαού» δεν τα παράτησε και έτσι το ματς παρέμεινε κλειστό και στη δεύτερη περίοδο (31-32). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους πάτησαν το… γκάζι, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το +11 (33-44).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Ζαλγκίρις να έχει τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (58-71). Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν την τελική τους αντεπίθεση, πλησιάζοντας στους τέσσερις πόντους (75-79). Όμως, τα τελευταία τέσσερα λεπτά του παιχνιδιού ανήκαν εξ ολοκλήρου στους Λιθουανούς, οι οποίοι έφυγαν με την επιβλητική νίκη (77-93)

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-44, 58-71, 77-93