Ευρώπη

«Πάρτι» για τη Μάλαγα

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Ουνικάχα Μάλαγα νίκησε 69-55 τη Λαμποράλ Κούτσα, ανοίγοντας το… σκορ (1-0) στη μεταξύ τους σειρά στα playoffs του ισπανικού πρωταθλήματος.

Αφού «έχτισε» την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων από το πρώτο ημίχρονο, η Ουνικάχα Μάλαγα δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει 69-55 τη Λαμποράλ Κούτσα και να κάνει το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα ισπανικά playoffs.

Οι παίκτες του Ίμπον Ναβάρο προσπάθησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνουν την ολική ανατροπή με ένα επιμέρους σκορ 8-20, ωστόσο ήταν πλέον… αργά.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Ζοάν Πλάθα ήταν οι Γκρέιντζερ και Σουάρεθ με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα, με τον Κώστα Βασιλειάδη να είχε 6 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο πρώην παίκτης του Κολοσσού Ρόδου, Μάικ Τζέιμς, με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 39-26, 61-35, 69-55