Euroleague

Πάρτι της Μπάγερν με «σάκο του μποξ» τη Νταρουσάφακα

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μπάγερν, που διέσυρε με σκορ 116-70 τη Νταρουσάφακα στο Μόναχο, φτάνοντας τις τρεις νίκες σε αγώνες της Euroleague. «Φωτιά» στα τρίποντα οι Γερμανοί, που είχαν 18/26.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε με σκορ 116-70 τη Νταρουσάφακα στο «Audi Dome». Οι Γερμανοί, που πέτυχαν την τέταρτη φετινή κατοστάρα στη φετινή Euroleague, έφτασαν τις τρεις νίκες σε έξι αγώνες, ενώ για τους Τούρκους αυτή ήταν η πέμπτη ήττα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν η διαφορά ήταν τέσσερις πόντοι. Στη συνέχεια, η Μπάγερν «πάτησε γκάζι» και… εξαφανίστηκε από τον ορίζοντα της Νταρουσάφακα, που έγινε «σάκος του μποξ» για τους αντιπάλους της. Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά και τελείωσαν τον αγώνα με 27/42 δίποντα και 18/26 τρίποντα.

Το ματς:

Η Μπάγερν ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε 7-2 και 15-9, έχοντας κύριους εκφραστές των επιθέσεών της τους Μπούκερ και Ντέντοβιτς. Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση και εκμεταλλευόμενοι τις αμυντικές αδυναμίες της Νταρουσάφακα, προηγήθηκαν και με οχτώ πόντους (21-13), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο + 4 (21-17), αφού οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 4-0, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά.

Με σερί 10-0 στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, η Μπάγερν έφτασε στο +14 (31-17), δείχνοντας ότι είναι το αφεντικό του αγώνα. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Κόπονεν, που πέτυχε 8 πόντους μέσα σε τέσσερα λεπτά. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με τρίποντο του Λο, η διαφορά πήγε στο +17 (42-25), με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 54-35, σε ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο για τους Γερμανούς, που πέτυχαν 33 πόντους.

Το παιχνίδι έμοιαζε να έχει κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, οι παίκτες της Μπάγερν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 12-5 στα πρώτα τρία λεπτά, το σκορ έγινε 66-40, με τη Νταρουσάφακα να έχει ρίξει πλέον «λευκή πετσέτα». Με 20/32 δίποντα και 9/13 τρίποντα, η γερμανική ομάδα έφτασε και στο +30 (71-41), κάνοντας κυριολεκτικά πάρτι στο «Audi Dome», με το δεκάλεπτο να κλείνει με τη διαφορά να έχει φτάσει στους 37 πόντους (87-50).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες της γερμανικής ομάδας δεν χαλάρωσαν καθόλου, διευρύνοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά απέναντι σε μια ομάδα, που έμοιαζε με διαλυμένη διαδήλωση. Το τελικό σκορ ήταν 116-70, με τη Μπάγερν να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 54-35, 87-50, 116-70