Euroleague

Πέρασε «αέρα» και από το Βερολίνο η Εφές Αναντολού

Έχοντας τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Εφές Αναντολού νίκησε 99-86 την Άλμπα στο Βερολίνο και έφτασε τις 23 νίκες σε 26 αγωνιστικές στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η Εφές Αναντολού νίκησε με άνεση 99-86 την Άλμπα στο Βερολίνο για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, έφτασε στο 23-3 το ρεκόρ της στην κορυφή της βαθμολογίας και τις 11 σερί νίκες και άφησε τα «άλμπατρος» της γερμανικής πρωτεύουσας στις εννιά νίκες και μακριά από την πρόκριση.

Οι πρωταθλητές Τουρκίας έφτασαν στο +14 στην πρώτη περίοδο, είδαν την Άλμπα να μειώνει στο -2, όμως στην τρίτη περίοδο με σερί και επιμέρους σκορ έφτασαν σε διψήφιες διαφορές και τις διατήρησαν μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Σε αυτό συνετέλεσαν οι Μίτσιτς με 28, Μερμάν με 19, Πλάις με 18 και Μπομπουά με 15 πόντους. Για τους Γερμανούς, ξεχώρισαν οι Χέρμανσον με 19 και Γκεντράιτις με 17 πόντους.

Παρά την απουσία του Λάρκιν, η Εφές πήγε ψηλά το ματς. Ο Μίτσιτς ήταν εξαιρετικός και, με τη συμπαράσταση τω υπόλοιπων περιφερειακών και τα 5/6 τρίποντα, η Εφές έφτασε στο +11 στην πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Χέρμανσον και Γκεντράιτις πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, βοήθησαν με πολλές λύσεις από περιφέρεια και ρακέτα και μείωσαν στο -3 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μερμάν ανέλαβε δράση επιθετικά για την πρωταθλήτρια Τουρκίας, βοήθησε με τα τρίποντά του και η Εφές έφτασε στο +17 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Οι Γερμανοί μείωσαν στο -10 στο 37’, όμως ο Μίτσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και «καθάρισε» οριστικά το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-32, 47-50, 65-79, 86-99

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Γκιφάι 13 (2), Ντίλου, Έρικσον 14 (3/6 τρίποντα), Μάτισεκ, Μπρενέκε, Χέρμανσον 19 (4/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Νίκιτς 8 (4/4 δίποντα), Όγκμπε 2, Γκεντράιτις 17 (2/9 τρίποντα), Κάβανο 4 (1/6 σουτ), Νόκο, Σίκμα 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Σίνγκλετον 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπαλμπάι 2, Σανλί, Μοερμάν 19 (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Πλάις 18 (9/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Μίτσιτς 23 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9 ασίστ, 9 λάθη), Άντερσον 8 (2), Πίτερς, Σιμόν 11 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές)