Πήγε... τελικό η Ούνιξ του Πρίφτη

Στον τελικό του τουρνουά του Ηρακλείου προκρίθηκε η Ούνιξ Καζάν, επικρατώντας 75-69 της Γαλατασαράι.

Ένα σερί 9-0 στα τελευταία λεπτά, έδωσε τη δυνατότητα στην Ούνιξ Καζάν να νικήσει 75-69 τη Γαλατά και να πάρει την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά του Ηρακλείου.

Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Σμιθ με 13 πόντους, με τον Μόργκαν να είχε 12, τον Λόκετ 11 και τον Εντούρ 10, αλλά και να μαζεύει και 7 ριμπάουντ.

Για τους Τούρκους, ξεχώρισε ο Χάρισον με 14 πόντους, με τον Χέιζ να είχε 10 και τον Όγκαστ να προσθέτει 9.

Από την αρχή του ματς είχε η Ούνιξ τον έλεγχο και το προβάδισμα (8-1), το οποίο έφτασε στο +10 (17-7), με τη Γαλατά να μειώνει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 17-9. Ίδια ήταν εικόνα του παιχνιδιού και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Πρίφτη να φτάνει ακόμη και στο +15 (42-27) και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +13 (42-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Γαλατά προσπάθησε να επιστρέψει (48-42), αλλά οι Ρώσοι πάτησαν το γκάζι και βρέθηκαν στο +11 (57-46), στο τέλος. Η τουρκική ομάδα μπήκε δυνατά και στην τέταρτη περίοδο (57-53), ενώ στο 36’ πλησίασε στον πόντο (61-60). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τον «ζεστό» Χέιζ να ισοφαρίζει (66-66), στο 38’. Ωστόσο, στη συνέχεια η Γαλατά έβγαλε τα… μάτια της, καθώς αρχικά ο Κλόμπουτσαρ είχε 0/2 βολές, ενώ τα λάθη της έδωσαν την ευκαιρία στην Ούνιξ να κάνει ένα 9-0 (75-66) και να παίρνει τη νίκη με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-29, 57-46, 75-69