Ευρώπη

Πικρό «αντίο» από τον Άρη στο Champions League

Μόνο για ένα δεκάλεπτο άντεξε ο Άρης στο «Αστρομπάλ», γνωρίζοντας τη βαριά ήττα (81-67) από τη Βιλερμπάν και σε συνδυασμό με το 67-67 του πρώτου ματς, έμεινε εκτός από τους «8» του Champions League.

Πολύ άσχημα αποχαιρέτησε το Basketball Champions League ο Άρης!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν μόνο για ένα δεκάλεπτο ανταγωνιστική κόντρα στη Βιλερμπάν, με αποτέλεσμα να γνωρίσει τη βαριά ήττα με 81-67 και να μείνει εκτός από τη συνέχεια της διοργάνωσης, αφού το πρώτο παιχνίδι είχε λήξει 67-67. Μετά το υπέρ τους 25-22 της πρώτης περιόδου, οι «κίτρινοι» κατέρρευσαν στη συνέχεια, όπου βρέθηκαν ακόμη και στο -27 σε κάποιο σημείο.

Οι Κάμινγκς και Τσαϊρέλης με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα ήταν κορυφαίοι για τον Άρη, ενώ από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Χοτζ με 19 πόντους.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάμινγκς, ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά επιθετικά στην αναμέτρηση, έχοντας το προβάδισμα (9-11). Μάλιστα, στη συνέχεια οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη βελτιώθηκαν και αμυντικά και παίρνοντας… φωτιά από την περιφέρεια, πήγαν ακόμη και στο +9 (13-22). Οι «κίτρινοι» είχαν τον έλεγχο του ματς μέχρι και περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (17-25), ώσπου ο Ούτερ «ξύπνησε» τη Βιλερμπάν και εκείνη μείωσε σε 22-25.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη όχι μόνο δεν κατάφεραν να κόψουν τον ρυθμό που είχαν αποκτήσει οι Γάλλοι στα τέλη της πρώτης περιόδου, αλλά ήταν σχεδόν… εξαφανισμένοι στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης! Η Βιλερμπάν έκανε… πάρτι και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να κάνει ένα 16-0 και να φτάσει στο +13 (38-25). Ο Γιάνκοβιτς προσπάθησε να κρατήσει τα… προσχήματα για τον Άρη, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει για τα καλά το… χέρι τους, πηγαίνοντας στο +16 (48-32), με τον Τσαϊρέλη να διαμορφώνει με μία βολή το 48-33.

Πολύ κακό ξεκίνημα έκανε ο Άρης και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Βιλερμπάν να συνεχίζει τον… περίπατό της και να εκτοξεύει την υπέρ της διαφορά στο +27 (64-37), ενώ περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ακόμη και στο +28 (67-39). Κάπου εκεί, οι Γάλλοι έριξαν κάπως τις… στροφές τους, με τους «κίτρινους» να δείχνουν λίγο… σφυγμό (67-43), αλλά τον Χοτζ να κάνει το 69-43.

Με ένα 7-0 μπήκαν οι «κίτρινοι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 69-50, αλλά η αντίδρασή τους έφτασε μέχρι… εκεί. Έκτοτε, η Βιλερμπάν ανέλαβε ξανά τον πλήρη έλεγχο, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε τυπική διαδικασία, όπου το τελικό σκορ ήταν το 81-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 48-33, 69-43, 81-67

Βιλερμπάν (Τζάκσον): Ντράγκοβιτς 16 (3), Μίτσαμ 10 (2), Ούτερ 11, Λανγκ 1, Σι 3 (1), Νουά 7, Χοτζ 19 (3), Ντιαβαρά, Κιούνγκου, Νέλσον 10, Γουάτκινς 4.

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 4, Ξανθόπουλος 5, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 12 (3), Τζένκινς 6 (1), Κάμινγκς 17 (1), Ζάρας 9 (1), Μούρτος, Σίμτσακ 2, Γκόρντον, Γιάνκοβιτς 8 (2), Καββαδάς 4.