Ευρώπη

Πήρε… κεφάλι η Βενέτσια!

Το προβάδισμα με 2-1 στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος πήρε η Βενέτσια, καθώς «έσπασε» την έδρα της Τρέντο, επικρατώντας 73-67, στο τρίτο ματς της σειράς.

Αν και μπήκε με το… αριστερό στους τελικούς η Βενέτσια, κατάφερε να νικήσει 73-67 στην έδρα της Τρέντο στον τρίτο και να πάρει το προβάδισμα στη σειρά (2-1).

Από ένα ημίχρονο είχε κάθε ομάδα, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο και εδικά στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ (23-15).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Χέινς και Στόουν με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, με τον Μάικ Μπράμο να είχε 5 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά να ήταν άστοχος με 1/2 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Από τους γηπεδούχους, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κραφτ και Φοράι με 14 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 38-33, 53-56, 67-73