Πήρε το… θρίλερ ο Κολοσσός!

Σε ένα ματς-διαφήμιση για το ελληνικό μπάσκετ, ο Κολοσσός Ρόδου πήρε σπουδαία νίκη, επικρατώντας 90-88 του Κοροίβου Αμαλιάδας, για την 5η αγωνιστική της Α1.

Ματσάρα στο Βενετόκλειο!

Κολοσσός και Κόροιβος πρόσφεραν σπουδαίο θέαμα σε ένα ματς που έσπασαν… καρδιές, με τους Ροδίτες να πανηγυρίζουν το ροζ φύλλο, επικρατώντας 90-88!

Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη ήταν ο Ρέντικ με 19 πόντους, με τον καθοριστικό στο τέλος Χολ να είχε 17. Σε τρομερή ημέρα στην περιφέρεια η ομάδα της Αμαλιάδας (15/33 τρίποντα!) με τους Μπράουν, Μιλουτίνοβιτς και Βαν Όστρουμ να είχαν από 18 πόντους ο καθένας.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο Κόροιβος, παίρνοντας το προβάδισμα (6-10) από νωρίς. Εκτός από την επίθεση, η ομάδα της Αμαλιάδας τα πήγαινε πολύ και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να κρατήσει χαμηλά τον Κολοσσό και να φτάσει την υπέρ της διαφορά στο +7 (11-18). Όμως, στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο και έτσι ροκάνισαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (20-23).

Ο Κολοσσός μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με 2/2 τρίποντα (26-23), αλλά ο Κόροιβος απάντησε αμέσως με ένα 5-0 (26-28). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ντέρμπι καλά… κρατούσε, με τους φιλοξενούμενους να ήταν όμως σε θέση ισχύος (33-34). Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα του Λυκογιάννη «χτύπησε» ξανά από την περιφέρεια για το νέο προσπέρασμα (41-38), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα δικό τους 5-0 και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το 41-43.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά (48-48) μέχρι το πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημίχρονου, καθώς εκεί ο Άχονεν έσπρωξε τον Κολοσσό σε ένα 7-0 (55-48), ενώ στη συνέχεια και διά χειρός Βασιλόπουλου η διαφορά πήγε ακόμη και στο +8 (59-51). Ο Κόροιβος προσπαθούσε με τις προσωπικές ενέργειες των Βαν Όστρουμ και Ρίτσαρτ να μείνει κοντά (61-57), αλλά ο Χολ βοήθησε τους Ροδίτες να κλείσουν την τρίτη περίοδο με το +7 (64-57).

Η διαφορά δεν… πτόησε τον Κόροιβο, ο οποίος με δύο απανωτά τρίποντα την εξάλειψε (64-63) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, στη συνέχεια ο Βαν Όστρουμ πήρε… φωτιά και έτσι η ομάδα της Αμαλιάδας διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα (74-77) μέχρι τα μισά. Εκεί, ήρθε η αντίδραση του Κολοσσού που ήταν ένα 5-0 (79-77), ενώ οι Γεωργαλλής και Ρέλεφορντ διατηρούσαν τους γηπεδούχους στο +4 (84-80) μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Χατζηνικόλας αρχικά ισοφάρισε (84-84), ενώ το μεγάλο τρίποντο του Μπράουν, στα 36’’ πριν τη λήξη, έφερε ξανά την ομάδα της Αμαλιάδας μπροστά (86-87). Η απάντηση για τους «θαλασσί» ήρθε με την άμυνα, αλλά και με τον Χολ, ο οποίος τους πήρε στις… πλάτες του και με ένα δικό του 4-0 έκανε το 90-87 και αφού οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με το τελικό 90-88!

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-43, 64-57, 90-88

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 19, Γεωργαλλής 9 (3), Ρέλεφορντ 11 (1), Βασιλόπουλος 6 (1), Χολ 17, Χατζηγεωργίου, Λιάπης 6 (2), Τσούκου 8 (2), Αγγελάκος, Άχονεν 12 (4), Παπαδάκης, Γουάτσον 2.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Μπράουν 18 (4), Μιλουτίνοβιτς 18 (4), Γκότσερ 8 (2), Μιχάλογλου 2, Χολ 9, Βαν Όστρουμ 18 (4), Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 4, Σπυριδωνίδης, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ρίτσαρτ 9 (1).