Euroleague

Πλήγωσε τον κουμπάρο ο Ζοτς!

Η Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς πέρασε από την έδρα της Εφές Αναντόλου του Ίβκοβιτς με σκορ 77-73, στο μεγάλο ντέρμπι του ομίλου του Παναθηναϊκού, για την 6η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας!

Αφεντικό στην Κωνσταντινούπολη είναι η Φενέρμπαχτσε!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε σπουδαίο «διπλό» (73-77) στο «Αμπντί Ιπεκτσί» απέναντι στην Εφές Πίλσεν του κουμπάρου του, Ντούσαν Ίβκοβιτς και παρέμεινε αήττητη στον όμιλο του Παναθηναϊκού με έξι νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, αποτέλεσμα, φυσικά, που ικανοποιεί τους «πράσινους»…

Από την άλλη, η Εφές υπέστη την τρίτη ήττα της στο Top 16 και όχι μόνο απομακρύνθηκε από τις δύο πρώτες θέσεις, αλλά κινδυνεύει ακόμη και να χάσει την πρόκριση!

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… χέρι-χέρι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, ξέφυγαν -κάπως- με πέντε (21-16) στο 9’, αλλά ο Ούντοχ μείωσε σε 21-18, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ουγκουρλού έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (23-25 στο 13’), ο Οσμάν, όμως, με διαδοχικούς πόντους άλλαξε και πάλι τα δεδομένα (34-29 στο 16’), για να δώσει προβάδισμα στην Εφές ακόμη και με οκτώ πόντους ο Μπατούκ (39-31). Ρίκι Χίκμαν και Μπόμπι Ντίξον δεν επέτρεψαν, ωστόσο, στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και το ημίχρονο έκλεισε 41-35 υπέρ της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Στην τρίτη περίοδο, με τον Ερτέλ να… πυροβολεί από τα 6,75, η Εφές προηγήθηκε με εννέα (44-35), αλλά Μπογκντάνοβιτς και Ντατόμε μείωσαν στους τρεις (48-45). Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +9 (54-45) και πάλι, όμως, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν στο καλάθι, με τρίποντο του Μαχμούτογλου (57-55 στο 30’). Παρά την αστοχία της, η Φενέρ, με «όπλο» την άμυνά της, προηγήθηκε με τρεις στην τελευταία περίοδο (70-73), η Εφές… κόλλησε στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι, με τον Μαχμούτογλου, αύξησαν τη διαφορά τους στο +7 ένα λεπτό πριν το τέλος, και πήραν, τελικά, μια σπουδαία νίκη, χαλώντας τη γιορτή των γηπεδούχων, που συμπλήρωσαν 300 παιχνίδια στην Ευρωλίγκα.

Δεκάλεπτα: 21-18, 41-35, 57-55, 73-77.

Εφές Αναντόλου (Ίβκοβιτς): Τάιους 9, Μπαλμπάι 2, Μπράουν 8, Οσμάν 15 (2), Μπατούκ 2, Σάριτς 15 (3), Γκρέιντζερ 3, Ερτέλ 7 (1), Ντίμπλερ 5 (1), Ντάνστον 7.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν, 2, Ερσέκ, Ούντοχ 15, Μαχμούτογλου 14 (4), Μπογκντάνοβιτς 15 (2), Ουγκουρλού 2, Βέσελι 6, Κάλινιτς 4, Ντίξον 12, Ντατόμε 7.

Επιμέλεια: Νίκος Ράλλης