Ευρώπη

Ποια Μακάμπι; Η Χάποελ το αφεντικό στο Ισραήλ!

Στη Χάποελ Ιερουσαλήμ κατέληξε η πρώτη κούπα της σεζόν στο Ισραήλ, καθώς η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι νίκησε 77-62 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στον τελικό του Σούπερ Καπ!

Το Σούπερ Καπ Ισραήλ κατέκτησε η Χάποελ Ιερουσαλήμ, νικώντας με το επιβλητικό 77-62 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ! Μόνο για ένα ημίχρονο ήταν ντέρμπι το ματς, με την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι να ανεβάζει… στροφές στο δεύτερο μέρος και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκανε ένα επιμέρους σκορ 24-12!

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζέρελς με 19 πόντους, ο Τιμόρ πρόσθεσε άλλους 13, ενώ ο σούπερ σταρ της Χάποελ, Αμάρε Στουντεμάιρ, αγωνίστηκε για 25 λεπτά και είχε 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την «ομάδα του λαού», που είχε σοβαρές απουσίες, κορυφαίος ήταν ο Γουίμς με 16 πόντους, με τον Τσίρμπες να σταματά στους 13.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 38-35, 62-47, 77-62