Euroleague

Πολύ γερά για οκτάδα η Εφές!

Σε… τροχιά οκτάδας εξακολουθεί να βρίσκεται η Αναντολού Εφές, μετά την επικράτηση με 92-87 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, φτάνοντας έτσι στο 14-12.

Δυνατά για τη συμμετοχή της στα playoffs της Ευρωλίγκας παίζει η Αναντολού Εφές!

Μετά το μέτριο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ανέβασε… στροφές και νικώντας 92-87 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, έφτασε στο 14-12.

Κορυφαίος των Τούρκων ήταν ο Γκρέιντζερ με 22 πόντους, ενώ ο Ερτέλ πρόσθεσε 18 πόντους και 8 ασίστ. Από την «ομάδα του λαού» ξεχώρισαν οι Ραντ και Λάντσμπεργκ με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Ντέρμπι ήταν σε όλο το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, όπου στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (17-17), ενώ στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 42-41. Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές έκανε την αντεπίθεσή της και με ένα επιμέρους σκορ 26-15, κατάφερε να το κλείσει στο +10 (67-57). Παρά τη διαφορά, η «ομάδα του λαού» δεν τα παράτησε στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και έτσι πήραν τη νίκη με το τελικό 92-87.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 41-42, 67-57, 92-87