Euroleague

Πουλάει… τρέλα η Τσεντεβίτα

Μετά τη μεγάλη νίκη στην έδρα της Εφές την προηγούμενη εβδομάδα, η Τσεντεβίτα πέρασε και από το Μιλάνο χάρη σε ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο, νικώντας 77-68 την Αρμάνι.

Με… φορτσάτο ξεκίνημα και ακόμα πιο εντυπωσιακό φινάλε (σερί 25-5 στα τελευταία λεπτά), η Τσεντεβίτα άλωσε το Μιλάνο, 77-68 την Αρμάνι, μια εβδομάδα μετά τη σπουδαία εκτός έδρα νίκη της στην Κωνσταντινούπολη επί της Εφές. Αυτή ήταν η 2η νίκη των Κροατών σε 4 αγωνιστικές, στον 2ο όμιλο της Ευρωλίγκας, μια μόλις νίκη, αυτή της πρεμιέρας επί της Λαμποράλ έχουν οι Ιταλοί.

Κορυφαίος των νικητών ο Μίρο Μπίλαν με 16 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Τζέιμς Γουάιτ και Λούκα Μπάμπιτς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα). Πάλεψε για την ιταλική ομάδα ο Τζεντίλε με 19.
Το ματς:
Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Τσεντεβίτα, που βρήκε πόντους στην επίθεση, κυρίως από τους Μπίλαν και Γουάιτ, και με επιμέρους σκορ 21-11, έκλεισε την περίοδο στο +10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Αρμάνι αντέδρασε και προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, κάτι που μέχρι το τέλος κατάφερε κατά το ήμισυ, κλείνοντας το ημίχρονο στο -5 (30-35).

Η αντεπίθεση των Ιταλών συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, όπου με ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά από αρκετή ώρα, με 41-39. Έκτοτε οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (41-41, 45-45), με την περίοδο να κλείνει στο 50-49 υπέρ της Αρμάνι.

Το παιχνίδι φαινόταν να έχει έρθει στα μέτρα της Αρμάνι η οποία στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου προηγήθηκε με 5 πόντους (58-53) χάρη σε τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ. Ωστόσο, η Τσεντεβίτα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με ένα σερί 25-5 και πρώτα «βιολιά» ξανά τους πρωταγωνιστές της 1ης περιόδου, Γουάιτ και Μπάμπιτς, οι Κροάτες μετέτρεψαν το 58-53 σε 63-75, για να αλώσουν εν τέλει το «Φόρουμ», με 68-77.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 30-35, 50-49, 68-77

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 6, Λαφαγιέτ 14, Τζεντίλε 19, Τσερέλα, Μάτσβαν 2, Τζένκινς 3, Χούμελ 2, Μπάρατς 6, Λαουάλ, Σίμον 16

Τσεντεβίτα (Μρσιτς): Πούλεν 6, Γουάιτ 15, Πίλεπιτς 7, Μπάμπιτς 13, Ζγκάνετς 5, Μούσα, Μπίλαν 16, Μάτζαλιν, Γκόρντιτς 4, Αράποβιτς 11

Επιμέλεια: Δημήτρης Παπούλης