Εurobasket 2015

Προκαλεί… τρόμο η Ιταλία!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ιταλία την αναμέτρηση με το Ισραήλ, καθώς το συνέτριψε 82-52 και πήρε… πανηγυρικά την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ!

Με τον Αλεσάντρο Τζεντίλε να ήταν βγαλμένος από άλλο… πλανήτη, η Ιταλία διέλυσε με 82-52 το Ισραήλ και προκρίθηκε διά… περιπάτου στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Μοναδικό «μελανό» σημείο για την «σκουάντρα ατζούρα» ήταν οι ενοχλήσεις που ένιωθε ο Αντρέα Μπαρνιάνι.

Στους 27 πόντους σταμάτησε ο γκαρντ/φόργουορντ της Αρμάνι Μιλάνο, με τον Μάρκο Μπελινέλι να προσθέτει από την πλευρά του άλλους 14. Από τους ηττημένους μόνος του… προσπαθούσε, ο Γκαλ Μέκελ με 20 πόντους, ενώ ο Λιόρ Ελιγιάχου πέτυχε 12.

Παρά το «σφιχτό» ξεκίνημά της στην αναμέτρηση, η Ιταλία είχε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-22). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στη δεύτερη περίοδο, με το σύνολο του Σιμόνε Πιανιτζάνι να πηγαίνει με το +10 (30-40) στα αποδυτήρια.

Το μεγάλο… μπαμ έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί έτρωγαν… σίδερα στην άμυνα και με την επίθεση να είχε πάρει… φωτιά, εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στο +29 (39-68), με επιμέρους σκορ να ήταν στο 9-28! Όπως είναι φυσικό, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη «σκουάντρα ατζούρα» να παίρνει τη νίκη-πρόκριση με το τελικό 82-52!

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-40, 39-68, 52-82

Ισραήλ (Εντελστάιν): Γιβζόρι, Ντόουσον 1, Μέκελ 20 (2), Ελιγιάχου 12, Κάσπι 8 (1), Λιμονάντ, Καντίρ 4, Οχαγιόν 2, Γκρι, Φίσερ 5.

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Ντέλα Βάλε 8 (2), Μπελινέλι 14 (4), Αραντόρι 2, Τζεντίλε 27 (2), Γκαλινάρι 6, Μπαρνιάνι 7 (1), Κουζίν 2, Μέλι 5 (1), Τσιντσαρίνι 3 (1), Χάκετ 6 (4ασ.), Πολονάρα 2.