Ευρώπη

Πρόκριση «θρίλερ» για Γαλατάσαραϊ

Μετά από ένα δραματικό ημιτελικό, η Γαλατάσαραϊ προκρίθηκε στον τελικό του Euro Cup , παρά την ήττα της 81-94 από την Γκραν Κανάρια στην Τενερίφη.

Η Γκραν Κανάρια νίκησε με 94-81 τη Γααλατάσαραϊ στην Τενερίφη στην παράταση (κ.α. 90-76), στο δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό του Euro Cup, όμως δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του, αφού οι Τούρκοι νίκησαν με 89-75 στην Κωνσταντινούπολη και πήραν το «εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης για ένα πόντο, αντιμετωπίζοντας εκεί τη Στρασμπούρ.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς ήταν ντέρμπι, όμως στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 67-57. Στην τέταρτη περίοδο, η Γκραν Κανάρια έφτασε στο +14 και στις τελευταίες επιθέσεις της κανονικής περιόδου, ο Αγκουιλάρ με τρίποντο έκανε το 90-74 και έδινε την πρόκριση στην ισπανική ομάδα στα 6’’, όμως στα 2’’ ο Μίτσοφ με λέι απ έκανε το 90-76 και οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, οι ομάδες σκόραραν με το «σταγονόμετρο» και η Γκραν Κανάρια έφτασε στο 92-78, όμως με έμμεσο τρίποντο έγινε το 94-81 και στην τελευταία επίθεση οι Ισπανοί αστόχησαν και οι Τούρκοι προκρίθηκαν στον τελικό. Συγκεκριμένα, στα 17.8'' ο ΜακΚόλουμ κέρδισε δυο βολές με το σκορ 94-80 και έβαλε μόνο τη μία. Στην τελευταία επίθεση, ο Όλιβερ κόπηκε από τον Μίτσοβ στην τελευταία επίθεση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σίλι με 21 και Ομιτς με 16 πόντους, ενώ για την «τσιμ μπομ» ξεχώρισε ο Μίτσοφ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-29, 48-44, 67-57, 90-76, 94-81

Γκραν Κανάρια (Ρενέσες): Πάνγκος 14 (3), Όλιβερ 3 (1), Σαβάν 2, Νιούλεϊ 6 (1τρ, 6ρ), Σαλίν 5 (1), Σίλεϊ 23 (4), Μπάεθ 7 (1), Ραμπασέδα 9 (1), Όμιτς 16 (7ρ), Αγκιλάρ 9 (2)

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Σιλμπ 7, ΜακΚόλουμ 16, Μίτσοβ 21 (2τρ, 7ρ), Λάσμε 11, Γκριν 3 (1), Γκιουλέρ 9, Τζέρελς 5 (1), Κοκσάλ, Ντέιβις 9

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης