Δια πυρός και σιδήρου ο Προμηθέας

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε 69-67 τον Κολοσσό Ρόδου, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Προμηθέας νίκησε 69-67 τον Κολοσσό Ρόδου στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League. Για τους Αχαιούς, αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε τρία παιχνίδια και για τους Ροδίτες η πέμπτη ήττα σε επτά.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντάνι Αγκμπελέσε, ο οποίος είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 17 πόντους και τις καθοριστικές πέντε βολές στο τέλος, συν 8 ριμπάουντ και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, αλλά και 6 λάθη. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζάρας με 14 πόντους και 3 ασίστ και τον ακολούθησε ο Ξανθόπουλος με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Το ματς:

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 8-2 (4’). Η ομάδα της Ρόδου ήταν πολύ άστοχη στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να κυνηγάει στο σκορ. Παρά το τάιμ άουτ του Ηλία Κατζούρη, δεν άλλαξε επί της ουσίας το παραμικρό. Οι γηπεδούχοι κάνοντας τα απολύτως αναγκαία, αφού κι εκείνοι δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, όχι μόνο διατήρησαν, αλλά αύξησαν τη διαφορά από τον αντίπαλό τους, φτάνοντας στο +13 (19-6) στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν τραγικά άστοχοι, κάτι που μαρτυρούν -εκτός από τους 6 πόντους- και τα 3/15 σουτ.

Η αντίδραση του Κολοσσού ήρθε με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν στα πρώτα 40’’ έκανε ένα σερί 8-0, μειώνοντας σε 19-14, αναγκάζοντας τον Μάκη Γιατρά να καλέσει τάιμ άουτ. Όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και σκορ έξω από τα 6.75μ. (4/4 τρίποντα), με αποτέλεσμα να παραμένουν κοντά στο σκορ 25-20 στο 13’. Μάλιστα, με νέο σερί 14-5 και όντας αλάνθαστοι στα σουτ παιδιάς της περιόδου (10/10 συνολικά), πέρασαν μπροστά με 30-34 στο 16’. Στο τετράλεπτο που ακολούθησε, ήρθαν και τα πρώτα άστοχα σουτ, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 35-36.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 41-41 στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Όμως, ένα μικρό ξέσπασμα του Κολοσσού και ένα σερί 7-0 (41-48) μέσα σε ενάμισι λεπτό, ανάγκασε τον προπονητή του Προμηθέα να καλέσει τάιμ άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. Το αποτέλεσμα ήταν άμεσο, αφού οι Πατρινοί έκαναν και αυτοί ένα σερί 8-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα με 49-48, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 53-54.

Με αρκετό άγχος και ιδιαίτερα άστοχες μπήκαν στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες, κάτι που φαίνεται και από το σκορ, το οποίο ήταν 6-5 υπέρ του Προμηθέα στο πρώτο πεντάλεπτο (59-59 στο 35’). Στο επόμενο τρίλεπτο έβαλαν από άλλους 5 πόντους και μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο ισόπαλες 64-64. Στα 21’’ πριν το τέλος και με το σκορ στο 64-65, ο Ζάρας έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Αγραβάνη, που ευστόχησε σε δύο βολές, κάνοντας το 66-65. Μετά την επαναφορά, ο ίδιος παίκτης κέρδισε ξανά φάουλ και με το δεύτερο ζευγάρι βολών έκανε το 68-65. Στην τελευταία επίθεση, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να εκτελέσουν τρίποντο, κάνοντας φάουλ και ο Ξανθόπουλος με δύο βολές έκανε το 68-67. Ο Αγραβάνης με την πέμπτη συνεχόμενη δική του βολή, διαμόρφωσε το τελικό 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 35-36, 53-54, 69-67.