Euroleague

Πρώτη νίκη με Βέστερμαν για Ζαλγκίρις

Το παρθενικό ροζ φύλλο αγώνα της στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ζαλγκίρις, επικρατώντας στο Κάουνας με σκορ 78-73 της Μπασκόνια. Κορυφαίος ο Βέστερμαν με 20 πόντους.

Με όπλο της για ένα ακόμα βράδυ τα επιθετικά ριμπάουντ με τα οποία ανανέωσε 13 επιθέσεις και τον Λίο Βέστερμαν σε εξαιρετική κατάσταση επιθετικά, η Ζαλγκίρις νίκες 78-73 τη Μπασκόνια και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα. Έπειτα από ένα παιχνίδι που στο μεγαλύτερο διάστημά του πήγαινε πόντο-πόντο, οι λιθουανοί με εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο τα κατάφεραν, παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 31-24 στο 15΄

Οι γηπεδούχοι, στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου προσπέρασαν με 53-52, και τρία λεπτά πριν το τέλος αύξησαν τη διαφορά στο +7 (75-68). Με τον Μπαρνιάνι καθηλωμένο στον πάγκο με πέντε φάουλ, τον Λάρκιν να κάνει λάθος επιλογές και τον Ακονιόν να είναι πολύ κακός με 4 πόντους σε 20 λεπτά, η ισπανική ομάδα είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα και έκανε λάθη, ενώ η Ζαλγκίρις πήρε πολλές λύσεις και από τον Μότουμ.

Για την 3η αγωνιστική η πρωταθλήτρια Λιθουανίας παίζει στην έδρα της Φενέρμπαχτσε την Τετάρτη (26/10) και οι Βάσκοι θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης την Τρίτη (25/10).

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-40, 61-61, 78-73.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 6 (1), Λεκαβίτσιους 6, Βέστερμαν 20 (2), Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 12, Γιανκούνας 6 (1), Γιαφτόκας 1, Μιλάκνις 9 (3), Λίμα 1, Καβαλιάουσκας 7, Ουλανόβας 8.
Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 11 (1), Μπαρνιάνι 17 (2), Ακόγκνον 4, Βόιγκτμαν 4, Χάνγκα 18 (2), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ , Τιγί 2, Σενγκέλια 13 (1), Λουζ.

Επιμέλεια: Νίκος Ζέρβας