Πρώτος… και με διαφορά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε το Ρέθυμνο 95-59 στο ΣΕΦ στον αγώνα που εκκρεμούσε και εξασφάλισε για πέμπτη φορά την τελευταία εξαετία την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Τα ξαναλένε στα playoffs Οι ομάδες.

Έβγαλε την… υποχρέωση ο Ολυμπιακός και νικώντας εύκολα το Ρέθυμνο 95-59 στο ΣΕΦ σε εξ αναβολής αγώνα για την 26η αγωνιστική της Basket League, εξασφάλισε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου για πέμπτη φορά τα τελευταία έξι χρόνια.

Οι «ερυθρόλευκοι», που έπαιξαν χωρίς Χάκετ και Πρίντεζη, δυσκολεύτηκαν μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η διαφορά μειώθηκε από τους 18 στους 7 πόντους, αλλά στη συνέχεια κυριάρχησαν κι έφτασαν μέχρι το +39 (93-54).

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και στον πρώτο γύρο των playoffs, με πρώτο ματς την επόμενη Τετάρτη στο ΣΕΦ.

inner

Ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση να… ξεμπερδεύει γρήγορα με το παιχνίδι. Προηγήθηκε νωρίς με 8-2 και πριν συμπληρωθούν οκτώ αγωνιστικά λεπτά έφτασε στο 24-6, ενώ με Σπανούλη, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ να σκοράρουν αφειδώς η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 16 (28-12) λίγο πριν βγει το δεκάλεπτο. Ο Στόουν έδωσε τα πρώτα σημεία… ζωής για το Ρέθυμνο, που με τρίποντα από Σχίζα-Ντελινινκάιτις κι εκμεταλλευόμενο τη χαλάρωση των «ερυθρόλευκων» πλησίασε στους επτά στη δεύτερη περίοδο (42-35, 44-37).

inner

Οι φωνές του Γιάννη Σφαιρόπουλου και ο διαγραφόμενος κίνδυνος αφύπνισαν τους παίκτες του Ολυμπιακού. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με ένα επί μέρους 32-8 «καθάρισαν» το παιχνίδι (76-45) δίνοντας την ευκαιρία στον κόουτς των Πειραιωτών να δώσει περισσότερο χρόνο σε Αγραβάνη και Αθηναίου, αλλά και να ρίξει στη μάχη στο τελευταίο πεντάλεπτο των Τολιόπουλο.

Δεκάλεπτα: 28-14, 44-37, 76-45, 95-59.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 9, Παπαπέτρου 6 (5 ριμπ.), Σπανούλης 12, Στρόμπερι 10, Τολιόπουλος 3, Μιλουτίνοφ 7, Αγραβάνης 12 (5 ριμπ.), Μάντζαρης 9 (4 ασίστ), Γουόρικ 9 (10 ριμπ.), Λοτζέσκι 2 (7 ασίστ, 4 ριμπ.), Παπανικολάου 13 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Αθηναίου 3.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 6 (4 ριμπ.), Πατατάς, Σχίζας 3, Μάντεν 12 (7 ριμπ.), Σάφτενααρ 7, Τσακαλέρης, Στόουν 15, Κάρτερ 11 (6 ριμπ.), Τζαγκαράκης, Παναρετάκης 4, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης 1.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Παγώνης, Πιτσίλκας.