Euroleague

Ρούντι και… τέζα η Μπασκόνια! (video)

Με καλάθι του Ρούντι Φερνάντεθ στα 2,9’’ πριν το τέλος, η Ρεάλ άφησε σύξυλη την Μπασκόνια που είχε προηγηθεί με οκτώ πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Από του Χάρου τα δόντια γλίτωσε η Ρεάλ. Αν και πέντε λεπτά πριν το τέλος η Μπασκόνια ήταν στο +8, η «βασίλισσα» κατάφερε να επικρατήσει 75-73 με τον Ρούντι Φερνάντεθ να πετυχαίνει το καλάθι νίκης στα 2’’ πριν το τέλος. Ο πολύπειρος γκαρντ/φόργουορντ είχε 12 πόντους, όσους και ο Λούκα Ντόντσιτς, ενώ από 13 είχαν οι Τρέι Τόμπκινς και Φαμπιάν Κοζέρ για τη Ρεάλ που έφτασε τις 12 νίκες και ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με Παναθηναϊκό και Φενέρ. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 18 πόντους ξεχώρισε για την Μπασκόνια, που έμεινε στις οκτώ νίκες και απέχει μία από την όγδοη Μακάμπι.

Οι Βάσκοι αιφνιδίασαν τη Ρεάλ και προηγήθηκαν με έξι (6-12), ωστόσο Ντόντσιτς και Ρούντι σήμαναν την αντεπίθεση για τη Ρεάλ που προσπέρασε 18-17. Προσωρινά όμως, καθότι οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα και πλουραλισμό ξέφυγαν και με επτά (24-31) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Η «βασίλισσα» αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το ημίχρονο, 34-34. Με πρωταγωνιστή τον Μπομπουά η Μπασκόνια συνέχισε να ταλαιπωρεί τη Ρεάλ (46-50), πριν όμως έρθει ένα 7-0 για να τη βάλει μπροστά (53-50), πάλι όμως για λίγο, καθώς με καλάθι του Σενγκέλια το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε προπορευόμενη την ομάδα της Βιτόρια (59-61). Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ έδειχνε αποφασισμένη να κάνει την έκπληξη και έφτασε έξι λεπτά πριν το τέλος στο +7 (61-68) και στο +8 (64-72) ένα λεπτό μετά. Ντόντσιτς και Τόμπκινς επανάφεραν την ομάδα τους στη «ζωή» (71-72) και ο πρώτος ισοφάρισε (73-73) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Μετά από διαδοχικές χαμένες επιθέσεις για τους Βάσκους, ο Ρούντι με σουτ από τα πέντε μέτρα στα 2,9’’ χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ.

Δεκάλεπτα: 18-17, 34-34, 59-61, 75-73.