Euroleague

«Σβηστά» τη Γαλατά η ΤΣΣΚΑ

Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφτασε στο 19-6 στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας 85-69 της Γαλατασαράι.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο… άφησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τη Γαλατασαράι, με το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη να ανεβάζει λίγο τις… στροφές του και να νικά 85-69, φτάνοντας στο 19-6 στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ο Ντε Κολό με 22 πόντους, με τον Χάινς να είχε 13 και τον Χίγκινς 12. Από τους Τούρκους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίτσοβ με 18 πόντους.

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Γαλατά, όπου μέσα από την καλή της άμυνα, κρατούσε πολύ χαμηλά την ΤΣΣΚΑ, φτάνοντας ακόμη και στο +5 (7-12). Λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Ιτούδη… συνήλθε (13-15), αλλά ο Τάιους διαμόρφωσε το 13-17. Με ένα 14-0 μπήκε στη δεύτερη περίοδο η «ομάδα του στρατού», φτάνοντας έτσι στο +10 (27-17) με… συνοπτικές διαδικασίες. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Ντε Κολό να μην χάνει… σουτ, εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στο +18 (40-22), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι 46-29.

Στο +20 (49-29) πήγε με το… καλημέρα του δευτέρου μέρους η ΤΣΣΚΑ, με τη Γαλατά να αντιδρά στα μισά και να πλησιάζει στο -11 (52-41). Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο (58-47), μέχρι και περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Ρώσους να κάνουν ένα μίνι-ξέσπασμα και να το κλείνουν με το υπέρ τους 65-49. Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στην τέταρτη περίοδο, με τους Ρώσους να ελέγχουν την κατάσταση και να παίρνουν τη νίκη με 85-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 46-29, 65-49, 85-69