Ευρώπη

«Σκότωσε» την ΤΣΣΚΑ η Λοκομοτίβ

Στην πρώτη της ήττα στη VTB League υποχρέωσε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας η Λοκομοτίβ Κουμπάν, η οποία επικράτησε 83-74. Τα έσπασαν οι παίκτες του Ιτούδη, έπαιξε ο Βουγιούκας.

Αήττητο ήταν και πάει… Η –αναγεννημένη μετά το διαζύγιο με τον Κατσικάρη- Λοκομοτίβ Κουμπάν έφερε τα πάνω-κάτω απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την οποία νίκησε με 83-74 και την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα στη VTB League (7-1 ρεκόρ).

Ως και το 15' η ομάδα του Ιτούδη διατηρούσε διψήφιες διαφορές, ωστόσο στη συνέχεια έχασε τον προσανατολισμό της στην επίθεση, με αποκορύφωμα το τέταρτο δεκάλεπτο όπου... δεν μπορούσε να βρει σχεδόν με τίποτα το δρόμο προς το καλάθι των γηπεδούχων.

Ο Βουγιούκας που φέρεται να βρίσκεται κοντά στην ΑΕΚ, αγωνίστηκε για 8’, χωρίς να δοκιμάσει σουτ και μετρώντας 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη. Κορυφαίος για τους θριαμβευτές ο Τζόουνς με 21 πόντους (10/16 δίποντα) και 15 ριμπάουντ (τα 5 επιθετικά), 15 προσέθεσε ο Κόλινς, 14 είχε ο Ζούμπκοφ και 12 ο Μπρόεκοφ.

Για τους πρωταθλητές Ευρώπης, που είχαν 8/30 τρίποντα και πολλά εξ αυτών στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου επιχείρησαν την ανατροπή, 13 πόντους είχε ο Κουλάγκιν με 3/10 σουτ, 10 ο Φριτζόν με 3/9, 12 ο Τζάκσον, ενώ ο Τεόντοσιτς είχε 11 ασίστ και μόλις 7 πόντους με 3/11 σουτ, δείγμα της εν γένει αστοχίας των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον τραυματία Ντε Κολό.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 36-41, 62-57, 83-74