Σοβαρεύτηκε και «καθάρισε» η ΑΕΚ

Με ένα 24-2 μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου η ΑΕΚ κατέβαλε τον απειλητικό μέχρι τότε Κόροιβο στην Αμαλιάδα με 89-63 και επέστρεψε στις νίκες. Κορυφαίοι Σάκοτα και Μαυροκεφαλίδης.

Για δυόμισι δεκάλεπτα ο Κόροιβος έδειχνε όχι απλώς αποφασισμένος, αλλά και ικανός να κάνει τη ζημιά στην ΑΕΚ. Όταν όμως οι «κιτρινόμαυροι» σοβαρεύτηκαν τελείωσαν όλα. Με ένα απίθανο 24-2 μέσα σε οκτώμισι αγωνιστικά λεπτά το -1 έγινε +23 για την «Ένωση» που επέστρεψε στις επιτυχίες.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ντούσαν Σάκοτα με 18 πόντους, ακολούθησε με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ενώ 11 πόντους και 6 ασίστ είχε ο Μάικ Ντίξον. Πάλευε μόνος του στην επίθεση ο Τόντρικ Γκότσερ με 20 πόντους για τον Κόροιβο, που συνεχίζει τη μάχη του να σωθεί αλλά πήρε καλά νέα μετά την ήττα του Απόλλωνα από τη Δόξα στη Λευκάδα.

inner

Ο Κόροιβος αιφνιδίασε την ΑΕΚ και προηγήθηκε 10-6 με τρίποντο του Γκότσερ. Η είσοδος του Σάκοτα και η άνοδος του Μαυροκεφαλίδης επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να βρουν περισσότερες επιλογές στην επίθεση (10-11), αλλά όχι και να ξεφύγουν (16-18). Ο αρχηγός της «Ένωσης» ήταν ασταμάτητος και με δικό του τρίποντο η ομάδα του βρέθηκε για πρώτη φορά στο +7 (23-30), ωστόσο Γκότσερ κυρίως και Πόλαρντ αποτελούσαν άλυτα προβλήματα για την άμυνα και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 34-34 και με τρίποντου του Μιχάλογλου πέρασαν μπροστά 42-41 λίγο πριν το ημίχρονο.

inner

Η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε και «καθάρισε» το ματς μέσω της άμυνάς της στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου. Το 52-51 στα 5:39 πριν το τέλος της περιόδου ήταν το τελευταίο προβάδισμα για τον Κόροιβο. Με ένα επί μέρους σκορ 24-2 μέσα σε περίπου οκτώμισι αγωνιστικά λεπτά η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 21 (54-75) και όλα κρίθηκαν. ΜακΓκραθ και Λαρεντζάκης πρόσφεραν τον οβολό τους σε αυτό το εντυπωσιακό διάστημα για τους «κιτρινόμαυρους» τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να περιμένουν τα πάντα από τον Γκότσερ. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, 63-89, στο φινάλε με τρίποντο του Τσαλμπούρη.

Δεκάλεπτα: 21-22, 42-44, 54-68, 63-89.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 20 (6 ριμπ.), Σταρκς 8, Μιχάλογλου 7, Σανέ 3 (9 ριμπ.), ΜακΚλέλαν 9 (5 ριμπ.), Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 4, Αποστολίδης, Πόλαρντ 12.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9, ΜακΓκραθ 9, Ελόνου 2, Σάκοτα 18, Βασιλειάδης (4 ριμπ.), Χαριτόπουλος 1, Ντίξον 11 (6 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (6 ριμπ.), Νιούλεϊ 8, Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 15 (8 ριμπ., 4 ασίστ), Τσαλμπούρης 3.

Διαιτητές: Μάνος, Τζαφλέρης, Μπίκας.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης