ΣονΝτρε Τζόουνς από άλλον πλανήτη… ξέρανε το Λαύριο!

Με τον ΣονΝτρε Τζόουνς να κάνει το παιχνίδι της ζωής του, σημειώνοντας 32 πόντους και έχοντας πέντε ασίστ, τα Τρίκαλα νίκησαν 91-79 το Λαύριο και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Α1!

Έκαναν… σεφτέ τα Τρίκαλα!

Με έναν ΣονΝτρε Τζόουνς από άλλον πλανήτη, να πετυχαίνει 32 πόντους και να μοιράζει πέντε ασίστ, οι Θεσσαλοί επικράτησαν 91-79 του Λαυρίου και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Α1.

Ο Αμερικανός γκραντ έκανε, πραγματικά, το παιχνίδι της ζωής του, παίρνοντας την ομάδα του Κώστα Μέξα από το… χέρι και οδηγώντας τη στο ροζ φύλλο αγώνα. Η αναμέτρηση, δε, ήταν εντυπωσιακή, με πολύ γρήγορο ρυθμό και εναλλαγές στο σκορ, μέχρι την τελευταία περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι «παραδόθηκαν».

Ο Τζόουνς, πάντως, ήταν «καυτός» από το ξεκίνημα, με τα Τρίκαλα να προηγούνται 15-10 στο 5', αλλά Γουίγκινς και Μουρ (ήταν εξαιρετικός) «απάντησαν», για το 18-19 στο 8'. Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και βρέθηκαν μπροστά (28-25) στο εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο. Ίδιος ρυθμός και στη δεύτερη περίοδο, με τον Μουρ να διαμορφώνει το 28-31 στο 13'. Ο Βασιλειάδης μπήκε και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους (με 3/3 βολές, έκανε το 37-36), με το ημίχρονο στο ντέρμπι να ολοκληρώνεται, τελικά, ισόπαλο 49-49!

Στην τρίτη περίοδο, τα Τρίκαλα «έτρεξαν» σερί 7-0 και στο 24' το σκορ ήταν 58-51. Με ένα δικό του σερί, όμως, 0-10, το Λαύριο προηγήθηκε 61-58, με τον Μουρ να κάνει τρομερά πράγματα στο παρκέ! Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, για άλλη μία φορά… επέστρεψαν και προηγήθηκαν 68-62 στο 30'. Στην τελευταία περίοδο, ο Τζόουνς έκανε ό,τι ήθελε στο ματς, εκτοξεύοντας τη διαφορά, για πρώτη φορά, στους 11 (78-67), στο 33'. Και κάπου εκεί, όλα τελείωσαν, με το Λαύριο να «παραδίνεται» και Τρίκαλα να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη με 91-79.

Δεκάλεπτα: 28-25, 49-49, 68-62, 91-79

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 32 (8/12 δίπ., 2/4 τρίπ., 10/11 βολ.), Λούντζης 7 (1), Χέιλ 6, Φέισι 6, Μάρεϊ 9 (6 ριμπ.), Σλαφτσάκης 4, Ρος 2, Τέγιτς 20 (10 ριμπ.), Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Βασιλειάδης 5.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Νίξον 13 (0/4 τρίπ.), Κακλαμανάκης 3, Μέιερ 8, Ουίγκινς 10, Μουρ 22 (10/17 δίπ., 2/7 βολ., 9 ριμπ., 4 ασ.), Τζόνσον 7, Βεργίνης 5, Κουζέλογλου 3, Γιαννακόπουλος, Γκρέι 8 (2).

Επιμέλεια: Νίκος Ράλλης