Ελλάδα

Σόου Χάροου στο Αλεξάνδρειο και 6x6 το Περιστέρι!

Τρομερός Χάροου και ανίκητο Περιστέρι! Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Αμερικανό πέρασε και από το «Nick Galis Hall», επικρατώντας του Άρη (62-68) και έφτασε στο 6/6.

Ότι έχει επιστρέψει για να μείνει, έχει αποδειχθεί εδώ και καιρό!

Ωστόσο, το Περιστέρι έχει επιστρέψει για να θυμίσει τα μεγαλεία του παρελθόντος που είναι και η μεγάλη κληρονομιά του, κάτι που «φώναξε» και μέσα στο «Nick Galis Hall». Έχοντας τον Χάροου σε εκπληκτική κατάσταση και μένοντας όρθιος τη στιγμή που ο Άρης αντεπιτέθηκε, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε στη Θεσσαλονίκη με 68-62.

Ο Αμερικανός πλέι-μέικερ που έβαλε και ένα κρίσιμο τρίποντο τη στιγμή που ο Άρης μείωσε στον πόντο (60-61) είχε 20 πόντους (7/12 εντός πεδιάς, 2/2 τρίποντα, 1 κλέψιμο, 7 κερδισμένα φάουλ) και οδήγησε τους Περιστεριώτες σε ακόμα μία νίκη. Άξιος συμπαραστάτης του ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος που εκτός από επιθετικά (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν καθοριστικός και στην άμυνα.

Από την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, που δεν έχει νικήσει ακόμα εντός έδρας, ξεχώρισαν οι Χάρις (14 πόντοι) και Νταλό (12 πόντοι).

Με αυτή τη νίκη, οι «πρίγκιπες» της δυτικής όχθης έφτασαν στο 6x6 στη φετινή Betshop Basket League και ετοιμάζονται να υποδεχθούν το Λαύριο (25/11), ενώ ο Άρης ετοιμάζεται για το ντέρμπι στην Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ (24/11).

Ο Άρης πραγματοποίησε εντυπωσιακή αρχή στην αναμέτρηση, αφού με πιεστική άμυνα και με 3/3 τρίποντα, μόλις στο 2’ διαμόρφωσε το 10-0, δείχνοντας ότι θα επιβάλλει το δικό του νόμο σε αυτό το ματς, στο οποίο στόχευε στην πρώτη του εντός έδρας νίκη. Ωστόσο, το τάιμ-άουτ του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν ευεργετικό, αφού το Περιστέρι επέστρεψε δριμύτερο. Με επιμέρους 2-18 έφερε το ματς τούμπα (12-18), αλλά ο Άρης απάντησε με δικό του 7-0 και στις αρχές της 2ης περιόδου, ανέκτησε το προβάδισμα (19-18).

Παρ’ όλα αυτά, το Περιστέρι είχε περισσότερες λύσεις, έδωσαν λύσεις και οι Κλαρκ, Αγραβάνης από τον πάγκο (19-27), με τον Άρη να βρίσκει και πάλι απαντήσεις με τους Χάρις και Αγγέλου να οδηγούν την ομάδα τους σε επιμέρους 11-2 (30-29). Οι λύσεις των γηπεδούχων αποδείχθηκαν πρόσκαιρες, καθώς το Περιστέρι με τον σεληνιασμένο Χάροου έκλεισε εντυπωσιακά το ημίχρονο για το 30-38.

Όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, έτσι άρχισε το δεύτερο, με τον Χάροου να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, τον Βασιλόπουλο να αποτελεί σταθερά σε άμυνα και επίθεση και η ανασταλτική λειτουργία να έχει σφίξει για τα καλά! Στο 27’ η διαφορά έφτασε στους 15 (39-54) και τελικά η περίοδος έκλεισε στο 43-56.

Η αντίδραση του Άρη ήρθε στην 4η περίοδο, αφού με συνεχόμενα τρίποντα των Χάρις και Τζόουνς και με ακόμα ένα του Μποχωρίδη, το σκορ έγινε 58-61, άρα προέκυψε ντέρμπι. Μάλιστα, με φόλοου του Τζόουνς το σκορ έγινε 60-61 στα 2’40’’ πριν από τη λήξη. Τότε ανέλαβε δράση ο Χάροου, που αρχικά με τρίποντο και στη συνέχεια με... βόλτα στη ρακέτα έκανε το 60-66 «κλειδώνοντας» το ματς στο 68-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-38, 43-56, 62-68

Άρης (Βαγγέλης Αγγέλου): ΜακΓκι 1, Τζόουνς 11 (2), Μπελ 8 (2), Χάρις 14 (4), Νταλό 12 (1), Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης, Μποχωρίδης 5 (1), Χρηστίδης 6, Κάιζερ 2, Αγγέλου 3 (1)

Περιστέρι Βίκος Cola (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 13 (2), Χάροου 20 (2), Γκρέι 8 (1), Σίρκο 3, Ντάνιελ 8, Μουράτος, Σκορδίλης, Φιλιππάκος 2, Κλάρκ 4 (1), Αγραβάνης 4, Μπεντίλ 7 (1)

Διαιτητές: Σώμος, Διαμαντής, Πιτσίλκας