Στα σημεία… Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε την έδρα και νίκησε 79-78 τον Απόλλωνα Πατρών στο δεύτερο ματς της πρώτης μέρας του «Πέτρος Οικονομάκης».

Το Ρέθυμνο νίκησε 79-78 τον Απόλλωνα Πατρών στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» που διεξάγεται στο «Μελίνα Μερκούρη» με τις δύο βολές του Γιαννόπουλου, με τις δύο ομάδες να δείχνουν σε καλό mood επιθετικά, αλλά να αντιμετωπίζουν και πολλά αμυντικά προβλήματα.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με +15, όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τον ίδιο ρυθμό, με τους Πατρινούς να βρίσκουν τις λύσεις και να αποκτούν προβάδισμα στη δεύτερη και τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη, οι Γιαννόπουλος και Αρνολντ οδήγησαν τους παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη στη νίκη.

Πριν το τζάμπολ, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Πέτρου Οικονομάκη.

Δεκάλεπτα: 27-12, 41-45, 60-62, 79-78

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 8 (1), Άρνολντ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές), Φιτζπάτρικ, Τάλτον 8 (3/8 σουτ, 3 ασίστ), Καμπερίδης 2, Ζάμπας 5 (1), Γιαννόπουλος 25 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Έντουαρντς 9 (7ριμπ.)

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Τζόουνς 8, Μαστρογιαννόπουλος 4 (1), Βεργίνης 15 (3/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Τσιάρας 16 (4/4 τρίποντα), Μπάβτσιτς 17 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράσελ 7 (1), Κουζέλογλου 6, Κόμπινς 5, Διαμαντάκος