Euroleague

Στο… ρελαντί την Γκραν Κανάρια και έρχεται αήττητη στο ΣΕΦ η Ρεάλ!

Χωρίς να ανεβάσει τις… στροφές της, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 89-76 την Γκραν Κανάρια και έφτασε στο 8-0 ενόψει του ματς με τον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ!

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο συνάντησε αντίσταση από την Γκραν Κανάρια η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία παρά την απουσία του Γιουλ στη συνέχεια πήρε τα ηνία του ματς και έφτασε στη νίκη (89-76) και το 8-0, ενόψει της επίσκεψής της στο ΣΕΦ για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό.

Κορυφαίος για τη «βασίλισσα» ήταν ο Ράντολφ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Πρέπελιτς να είχε 13 και τον Καμπάτσο 10. Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Ντι Τζέι Στρόμπερι με 20 πόντους, ενώ ο Μπάες είχε 14.

Καταιγιστικό ξεκίνημα έκανε η Γκραν Κανάρια στην αναμέτρηση, ξεφεύγοντας στο +8 (4-12). Η Ρεάλ αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (15-16), αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι (22-28). Με «όπλο» τα τρίποντα, η «βασίλισσα» ισοφάρισε (30-30), στο 12’, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν, αλλά τον Ράντολφ στο τελευταίο δίλεπτο να στέλνει τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με το +4 (47-43).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν ξανά στο ματς (47-47), για να ακολουθήσει ένα 13-0 (60-47) από τη Ρεάλ μέχρι το 26’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Λάσο χαλάρωσαν με την Γκραν Κανάρια να μειώνει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (62-57). Στην τέταρτη περίοδο, η «βασίλισσα» είχε τον απόλυτο έλεγχο και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 47-43, 62-57, 89-76