Ελλάδα

Στο τέλος… θύμισε Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε τρία δεκάλεπτα για να επιβάλλει τον ρυθμό του κόντρα στο μαχητικό Ρέθυμνο και με κορυφαίους τους Ρόμπερτς και Τόμπσον, νίκησε 90-72 ενόψει της διαβολοβδομάδας στην Ευρωλίγκα.

Ήρθε το… ξεμπούκωμα για τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν πολύ σκούρα κόντρα στο μαχητικό Ρέθυμνο, το οποίο ήταν εξαιρετικό από την περιφέρεια, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο θυμήθηκαν τον καλό τους… εαυτό και νίκησαν 90-72 ενόψει των αναμετρήσεων με Φενέρμπαχτσε και Ερυθρό Αστέρα που ακολουθούν στη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας.

Το καλύτερό του παιχνίδι με την ερυθρόλευκη φανέλα έκανε ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 18 πόντους και 6 ασίστ, ενώ εξίσου καλός και κομβικός στο τέταρτο δεκάλεπτο για το ξέσπασμα της ομάδας του, ήταν ο Χόλις Τόμπσον με 16 πόντους. Ντεμπούτο με τους Πειραιώτες έκανε ο Κάιλ Γουίλτζερ, ο οποίος αγωνίστηκε για 4:44’’, έχοντας μόνο μία άστοχη προσπάθεια σε δίποντο.

Για τους Κρητικούς, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 11/28 τρίποντα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόμπερτσον με 14 πόντους και τον ακολουθήσαν οι Άρμστεντ και Ντάνιελς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Υψηλό ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, καθώς το Ρέθυμνο κοιτούσε στα… μάτια τον Ολυμπιακό (13-11). Οι «ερυθρόλευκοι» χτυπούσαν μέσα από τη ρακέτα, αλλά οι Κρητικοί κρατούνταν στο ματς με τα τρίποντά τους (19-19), με τον Μέντλοκ να ήταν πολύ «καυτός». Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο, χάρη σε δύο βολές του Αγραβάνη.

Το ίδιο καλά μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο διεθνής φόργουορντ του Ολυμπιακού, στέλνοντάς τον στο +6 (26-20), ενώ ο Τόμπσον ακόμη και στο +8 (30-22) στο πρώτο τρίλεπτο. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Πειραιώτες έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τον Γκούντγουιν να τους «τιμωρεί» με ένα δικό του 5-0 (30-27). Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο «ξεκόλλησε» προσωρινά τους «ερυθρόλευκους», αλλά από τη μία η κακή τους άμυνα, σε σχέση με την επίθεση που ήταν τραγικά άστοχη, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο +4 (35-39) με τρίποντα των Γιαννόπουλου και Άρμστεντ, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έβγαλαν κάποιες καλές άμυνες και ισοφάρισαν σε 39-39.

Η άμυνα του Ολυμπιακού εξακολουθούσε να ήταν… εξαφανισμένη και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με το Ρέθυμνο να ήταν για τα καλά στο παιχνίδι (44-46), ενώ με την περιφέρειά του να ήταν εξαιρετική πήγε στο +3 (48-51), στα πρώτα τέσσερα λεπτά (9/16 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο). Στη συνέχεια, ο Ρόμπερτς προσπάθησε να… ξυπνήσει τους Πειραιώτες (53-51), αλλά κατάφερε να παρασύρει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Το αποτέλεσμα ήταν να ακολουθήσει ένα ρεσιτάλ έξω από τα 6,75μ. και από τους δύο, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να φτάνει στο +6 (66-60). Όμως, οι γηπεδούχοι δεν έλεγαν να σταματήσουν να… μπάζουν στην άμυνα, με αποτέλεσμα το +7 (69-62) με τον Τόμπσον, να γίνει +4 (69-65) με το καλάθι και φάουλ του Χριστοδούλου στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ένας εντελώς άλλος ο Ολυμπιακός μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με την άμυνά του να ήταν στα καλά -και υψηλά- της στάνταρ και τον Τόμπσον να ήταν πολύ «ζεστός» οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα 12-0 στα πρώτα τρία λεπτά, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +16 (81-65). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήραν τον έλεγχο του ματς και παίζοντας σωστά με τον χρόνο, δεν απειλήθηκαν εκ νέου από το Ρέθυμνο, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 90-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-39, 69-65, 90-72

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 12 (1/6τρ.), Πρίντεζης 6 (6ριμπ.), Παπανικολάου 7, Ρόμπερτς 18 (3), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3), Γουίλτζερ.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 12 (1), Κώττας 1, Μούντι 5 (1), Ρόμπερτσον 14 (2), Άρμστεντ 13 (3), Γκούντγουιν 11 (2), Μέντλοκ 4 (1), Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1/7τρ.).