Ευρώπη

Στον τελικό του Champions League η Μπάνβιτ!

Χάρη σε ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θίοντορ, η Μπάνβιτ νίκησε 83-74 την Μονακό και προκρίθηκε στον τελικό του Basketball Champions League!

Μεγάλη ψυχή από την Μπάνβιτ!

Οι Κυπελλούχοι Τουρκίας ήταν πίσω για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ανέβασαν κατακόρυφα τις… στροφές τους, νίκησαν 83-74 τη Μονακό και προκρίθηκαν στον τελικό του Final Four του Basketball Champions League, που γίνεται στην Τενερίφη.

«Κλειδί» του ματς ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του Φιλιπόφσκι έκανε ένα επιμέρους σκορ 18-8, με τον Τζόρνταν Θίοντορ να ήταν κορυφαίος με 21 πόντους και 11 ασίστ. Στους 16 πόντους σταμάτησε ο Ορελίκ, ενώ ο Κορκμάζ είχε 13 και μάλιστα πέτυχε και ένα κρίσιμο τρίποντο στο τέλος. Από τους Μονεγάσκους, ξεχώρισε ο Σούλερ με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 37-45, 55-53, 83-74