Ευρώπη

Στους «4» η Μπάνβιτ

Την πρόκριση για τα ημιτελικά του Euro Cup πήρε η Μπανβίτ, καθώς επιβλήθηκε με 75-71 της Παρί Λεβαλουά στην Τουρκία και κάλυψε την ήττα των δύο πόντων από το πρώτο ματς.

Η μεγάλη βελτίωση των τουρκικών ομάδων στην Ευρώπη αποδεικνύεται διαρκώς, καθώς δεν είναι μόνο η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ που διαπρέπει φέτος στην Ευρώπη. Η Μπάνβιτ νίκησε με 75-71 την Παρί Λεβαλουά και κέρδισε το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του Euro Cup, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή από το ζευγάρι Χίμκι-Βαλένθια. Οι Γάλλοι είχαν επικρατήσει των Τούρκων με 67-65 στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Παρίσι, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει αυτό το μικρό προβάδισμα και να πάρει την πρόκριση.

Η Μπάνβιτ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με διαφορά 9 πόντων (17-8) στην πρώτη περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στη συνέχεια και μείωσαν στο καλάθι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (34-32). Οι Τούρκοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (49-45), όμως δεν μπόρεσαν να διευρύνουν περαιτέρω την απόστασή τους από τους Γάλλους.

Οι Γάλλοι μείωσαν στο -3 (59-56) στο 37’, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά επτά πόντων στα τελευταίο δίλεπτο (66-59). Στο τέλος, οι παίκτες της Μπάνβιτ αποδείχτηκαν πολύ ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και πήραν τη σπουδαία πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 34-32, 49-45, 75-71

Μπάνβιτ (Σελτσούκ): Ρόουλαντ 16, Τσαντάν, Ετζέ 3, Ντέιβις 5, Μεχία 18, Βερεμέενκο 9, Σίμονς 8, Μπάρον 5, Ντραγκίσεβιτς 6, Μουτάφ 5

Παρί Λεβαλουά (Μπενιό): Φορντ 10, Εντογιέ 4, Λαμπεϊρί, Κοροζίν, Ονιανγκέ 13, Γκριν 16, Ζαν Μπαπτίστ 4, Σανέ 6, Σιλμπ 5, Κρίστμας 13

Επιμέλεια: Αριστοτέλης Παπαδάκης