Ευρώπη

Συντριβή για την Αστάνα στην Αγία Πετρούπολη

Βαριά ήττα από τη Ζενίτ με 99-72 γνώρισε η Αστάνα, στην Αγία Πετρούπολη, σε ματς για τη VTB League.

Μετά τη βαριά ήττα από τη Λοκομοτίβ Κουμπάν η Αστάνα γνώρισε άλλη μία στη VTB League, αυτή τη φορά με 99-72 από τη Ζενίτ, στην Αγία Πετρούπολη.

Αν και ήταν πολύ ανταγωνιστικό στο πρώτο ημίχρονο, στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου «κατέρρευσε», με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα επιμέρους σκορ 36-17 από τους γηπεδούχους.

Από τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο Βιχρόφ με 22 πόντους, με τον Άαρον Γουάιτ να είχε 19 και τον Κάιλ Λάντρι να προσθέτει άλλους 18. Από την ομάδα του Καζακστάν, πρώτος σκόρερ ήταν ο Όντομ με 18 πόντους, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να είχε 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ και τον Δημήτρη Κατσίβελη να είχε αντίστοιχα 5 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35, 73-52, 99-72