Ελλάδα

Συνεχίζει να ονειρεύεται την τετράδα ο Προμηθέας!

Αν και έφτασε ακόμη και στο +20, ο Προμηθέας Πάτρας τα… χρειάστηκε απέναντι στη μαχητική Κύμη, την οποία νίκησε 73-68 και ανέβηκε στο 11-7. Καθοριστικός ο Σαλούστρος στο τέλος.

Από περίπατος έγινε… ντέρμπι!

Ο Προμηθέας έφτασε ακόμη και στο +20 απέναντι στην Κύμη, η οποία δεν τα παράτησε και έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι στο 38', αλλά στο τέλος οι Πατρινοί ήταν πιο ψύχραιμοι και έτσι πήραν τη νίκη (73-68), για να ανέβουν στο 11-7 και να συνεχίζουν να ονειρεύονται την τετράδα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιατρά ήταν ο Έλις με 18 πόντους, με τον Σαλούστρο να είχε 16, αλλά και το καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό, με το οποίο η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των φιλοξενούμενων. Από το σύνολο του Καστρίτη ξεχώρισε ο ΜακΦάντεν με 20 πόντους.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι η Κύμη, όπου προηγήθηκε 7-2, με τον Προμηθέα να απαντάει και να παίρνει το προβάδισμα (9-10), στα μισά. Μάλιστα, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πατρινοί κυριάρχησαν στο παρκέ με τους Έλις και Γκίκα, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (12-25). Με μπροστάρη τον Γλυνιαδάκη, οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (19-25) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως η ομάδα του Γιατρά συνήλθε γρήγορα και τρέχοντας στο παρκέ, απέκτησε τον έλεγχο, ξεφεύγοντας στο +15 (23-38). Η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Προμηθέα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +13 (26-42).

Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι Πατρινοί στο δεύτερο ημίχρονο, εκτοξεύοντας την υπέρ τους διαφορά στο +20 (30-50). Οι ΜακΦάντεν και Κάιζερ προσπάθησαν να κρατήσουν την Κύμη στο ματς, αλλά ο Έλις είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και έτσι οι φιλοξενούμενοι διατηρούνταν στο +20 (43-63), με τις δύο βολές του Γλυνιαδάκη να διαμορφώνουν το 45-63 της τρίτης περιόδου. Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη νωθρότητα του Προμηθέα και μείωσαν σε 51-63, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και διατηρούνταν σε διψήφια απόσταση (57-70), μέχρι το 35’. Εκεί, οι Πατρινοί επαναπαύτηκαν, με τους γηπεδούχους να βάζουν «φωτιά» στο ματς, καθώς στο 38’ πλησίασαν στο -6 (64-70) με τον Κάιζερ να πετυχαίνει όλους τους πόντους τους. Με τρίποντό του, ο Σαλούστρος έκοψε τα… φτερά (64-73) των παικτών του Καστρίτη, δίνοντας σημαντική «ανάσα» στον Προμηθέα και παράλληλα την ευκαιρία να πάρει τη νίκη με το τελικό 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 29-42, 45-63, 68-73

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4, Οκερεαφόρ 2, ΜακΓκί 5, ΜακΦάντεν 20 (4), Σμιθ 10 (2), Τσαγκαράκης, Τζόουνς 2, Γλυνιαδάκης 11, Κάιζερ 10, Μπάρλος 4.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λίποβι 5, Τουτζιαράκης 8, Γερομιχαλός 6, Δημάκος, Χολ 11 (3), Γκίκας 8 (10ασ.), Σαλούστρος 16 (2), Έλις 19.