NBA

Σώθηκαν από κάζο οι Καβαλίερς!

Οι Καβαλίερς πήγαν να αυτοκτονήσουν, αλλά ο Σι Τζέι Μάιλς αστόχησε στο σουτ για τη νίκη και οι πρωταθλητές επικράτησαν 109-108 των Πέισερς κάνοντας το 1-0 στα play offs.

Η προβληματική εικόνα των Καβαλίερς στην κανονική περίοδο συνεχίστηκε και στα play offs αλλά δεν… τιμωρήθηκε. Οι πρωταθλητές επικράτησαν 109-108 των Πέισερς, που έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στο Κλίβελαντ και έχασαν μοναδική ευκαιρία για break στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα play offs.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +10 στην τέταρτη περίοδο, αλλά με ένα σερί 11-0 της Ιντιάνα είδαν το Χάρο με τα μάτια τους. Ο Πολ Τζορτζ με τρίποντο στα 40’’ μείωσε στον πόντο, ο Λεμπρόν Τζέιμς δεν κατάφερε να απαντήσει και οι Πέισερς είχαν την τελευταία επίθεση, ωστόσο το σουτ του Σι Τζέι Μάιλς στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Ο «βασιλιάς» με 32 πόντους, 13 ασίστ και 6 ριμπάουντ ηγήθηκε των «Καβς», ενώ 23 πόντους αλλά με μόλις 11/27 σουτ είχε ο Κάιρι Ίρβινγκ. Ο Πολ Τζορτζ έκανε σπουδαία δουλειά για τους ηττημένους με 29 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Τρίτης του Πάσχα ξανά στο Κλίβελαντ.

Δωδεκάλεπτα: 34-29, 66-59, 92-84, 109-108.