Euroleague

Σωτήρας Κάρολ

Χάρη σε τρίποντο του Κάρολ στα τελευταία 3'’, η Ρεάλ νίκησε με 101-99 την Μπάγερν στη Μαδρίτη, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η Ρεάλ νίκησε με 101-99 την Μπάγερν στο «Παλάθιος ντε Ντεπόρτες», στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έκανε το 3-1 στον πρώτο όμιλο, δείχνοντας, πάντως, πως δε βρίσκεται στην ιδανική αγωνιστική κατάσταση και αφήνοντας τους Βαυαρούς στο 2-2.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είχαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο το σερί των παικτών του Σβέτισλαβ Πέσιτς τους έφερε μέχρι και στο +12, όμως οι Μαδριλένοι αντέδρασαν και, με σερί 10-0 στο τέλος της τέταρτης περιόδου, προηγήθηκαν και έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίοι των Ισπανών ήταν οι Φερνάντεθ με 20 και Ρέγες, επίσης, με 20 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζέντοβιτς με 18 πόντους.

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με +6 στην αρχή της αναμέτρησης με πολλές λύσεις μέσα στη ρακέτα, με τον Φερνάντεθ να τη φέρνει στο +9 και τον Ρέγες στο +10. Πλέον, η διαφορά ανεβοκατέβαινε μεταξύ του +6 και του +9 για τους «μερένχες», με τον Ρέγες να κάνει «πάρτι» μέσα στο αντίπαλο καλάθι και να τη φέρνει στο +11 και το +14. Οι Γερμανοί βρήκαν ένα σερί 4-0 από τους έμπειρος παίκτες τους και μείωσαν στο -9. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο απάντησαν με ένα σερί 5-0 και έφτασαν στο +14 ξανά για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος στο +13.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με ένα σερί 4-0 η Μπάγερν μείωσε στο -7 και η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ του +6 και του +9 για τους «μερένχες», που έβρισκαν τις λύσεις από την περιφέρεια, ιδιαίτερα με τον Κάρολ. Οι Γερμανοί κατάφεραν να μειώσουν με 5-0 σερί στο -6 και στο -3 με την επιθετική τους πολυφωνία σε αυτό το διάστημα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου, ένα σερί 5-0 της Μπάγερν έφερε την ισοπαλία στην ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η Ρεάλ διατηρούσε ένα +2 με +4, όμως με ένα σερί 5-0 των Γερμανών, η Μπάγερν έφτασε στο +1 με τους Αμερικανούς της. Πλέον, το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται σταθερά για τους δύο αντιπάλους που έβρισκαν τις λύεις μέσα στη ρακέτα. Με σερί 6-0, η Μπάγερν έφτασε στο +4 και με νέο 7-0 στο +11 με πρωταγωνιστή τον Τόμπσον και την εκπληκτική άμυνα πάνω στους αντίπαλους περιφερειακούς και τελικά το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +8 για τους Βαυαρούς.

Η Μπάγερν διατηρούσε το +10 στην αρχή της τέταρτης περιόδου,όμως η Ρεάλ με διάφορα σερί μείωνε, μαζεύοντας κάποια ριμπάουντ, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 6-0 και ξαναέφτασαν στο +10 με τους Αμερικανούς. Οι «μερένχες» προσπάθησαν από την περιφέρεια και μείωσαν αρχικά στο -6 και μετά στο -5 με τον Γιουλ σε αμφότερες τις περιπτώσεις. Όμως, στο 88-96, η καλή άμυνα πάνω στους Αμερικανούς, βοήθησε τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να κάνουν ένα 10-0 σερί μέσα σε ενάμιση λεπτό και να προηγηθούν με +2, χάρη στους περιφερειακούς. Ο Ρενφρό με τρίποντο έκανε το 98-99 στα 20’’ πριν τη λήξη, όμως ο Κάρολ με τρίποντο στα 3’’ έκανε το 101-99 στην τελευταία επίθεση και έδωσε τη νίκη, αφού ο Ρέγες «μπλόκαρε» το τρίποντο του Ρενφρό στη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 51-51, 73-81, 101-99

ΡΕΑΛ: Φερνάντεθ 20, Νοτσιόνι 3, Ματσιούλις 8, Ρέγες 20, Ροντρίγκεθ 4, Αγιόν 8, Κάρολ 14, Γιουλ 18, Τόμπκινς 2, Τέιλορ 4

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ρίβερς 15, Τόμπσον 6, Ρένφρο 21, Τζέντοβιτς 22, Ζίπσερ 4, Σαβάνοβιτς 9, Γκαβέλ 4, Τέιλορ 4, Μπράιαντ 14

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης