Ευρώπη

Θρίαμβος Μπαρτζώκα με σούπερ Περπέρογλου στο «κλάσικο»

Παίζοντας χωρίς τέσσερα βασικά στελέχη, η Μπαρτσελόνα νίκησε εύκολα τη Ρεάλ 85-75 στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» στο μεγάλο ντέρμπι της ACB. Σπουδαία εμφάνιση για Περπέρογλου.

Τον αέρα της Ρεάλ πήρε η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Μετά τη νίκη στο Σούπερ Καπ, οι Καταλανοί επικράτησαν στο «κλάσικο» της Liga Endesa με 85-75 και έπιασαν στη βαθμολογία τη μεγάλη τους αντίπαλο, που υπέστη την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Πλέον στην κορυφή βρίσκεται η Τενερίφη με ρεκόρ 6-1!

Σπουδαίο ματς έκανε για την «Μπάρτσα» ο Στράτος Περπέρογλου με 18 πόντους (7/10 δίποντα, 4/7 βολές, 0/2 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 26:10, ενώ κορυφαίος ήταν ο Άντε Τόμιτς με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Καλός και ο Σάσα Βεζένκοφ με 9 πόντους (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 24:06. Ουδείς διασώθηκε από την κακή Ρεάλ.

Παρά τις απουσίες των Ναβάρο, Ντόελμαν, Κλαβέρ και Ρίμπας, η επίθεση της Μπαρτσελόνα πετούσε φωτιές. Τόμιτς και Περπέρογλου ήταν «καυτοί» και οι γηπεδούχοι από τις αρχές της δεύτερης περιόδου άρχισαν να χτίζουν διαφορά που έφτασε και στο +16 στο φινάλε του ημιχρόνου (49-33). Οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν και στο +18 (53-35), αλλά η Ρεάλ αντέδρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -12 (67-53). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα αντέδρασαν με ψυχραιμία, αποσπάστηκαν στο +19 (74-55) και παρά την απέλπιδα προσπάθεια των φιλοξενούμενων, που πλησίασαν στους οκτώ (76-68) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, η «Μπάρτσα» άντεξε ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 20-15, 49-33, 67-53, 85-75

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 15, Ντόρσεϊ 2 (5 ριμπ.), Βεζένκοφ 9 (5 ριμπ.), Πένο 2, Έρικσον 3, Όλεσον 11 (5 ριμπ.), Κόπονεν 5 (4 ριμπ.), Περπέρογλου 18, Τόμιτς 19 (7 ριμπ., 5 ασίστ).

Ρεάλ (Λάσο): Ράντολφ 2 (8 ριμπ.), Ντρέιπερ 12, Ρούντι 6, Νοτσιόνι 10, Ντόντσιτς 2, Ματσιούλις 2, Ρέγες 5, Αγιόν 6 (7 ριμπ.), Κάρολ 7, Χάντερ 11, Γιουλ 6 (4 ασίστ), Τέιλορ 5.