Euroleague

Την έκανε Ρεαλ-ίτσα η Φενέρ!

Σε σάκο του… μποξ μετέτρεψε τη Ρεάλ Μαδρίτης η Φενερμπαχτσέ, συντρίβοντας την 100-78 και κάνοντας έτσι με πολύ εμφατικό τρόπο το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά!

Δεν… λυπήθηκε τη Ρεάλ η Φενερμπαχτσέ!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν καταιγιστική απέναντι στη «βασίλισσα», την οποία διέλυσε 100-78 και έτσι πλέον βρίσκεται μόλις μία νίκη μακριά από το Βερολίνο!

Πέντε παίκτες των Τούρκων τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ουντό να ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και τον Κάλινιτς να προσφέρει άλλους 17. Από το σύνολο του Λάσο… διασώθηκε ο Ροντρίγκεθ με 15 πόντους.

Μετά από τα πρώτα… αναγνωριστικά λεπτά (8-8), η Φενερμπαχτσέ πάτησε το… γκάζι και πήρε τον απόλυτο έλεγχο του ματς (21-8), με τη Ρεάλ απλά να διαμορφώνει στο τέλος το 27-14 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα της «βασίλισσας», φτάνοντας ακόμη στο +27 (46-19), ενώ το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 54-29.

Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, η Ρεάλ κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 20 πόντους (59-41). Όμως, αυτό αποδείχθηκε… λάθος, καθώς η νέα αντεπίθεση της Φενέρ εκτόξευσε τη διαφορά στο υπέρ της +30 (74-44), με το τέλος να τη βρίσκει στο +28 (76-48). Ούτε στην τέταρτη περίοδο χαλάρωσαν οι παίκτες του Ζοτς (91-60), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 100-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 54-29, 76-48, 100-78

Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 6 (2), Χερσέκ, Ουντό 18, Μαχμούτογλου 6 (2), Άντιτς 9 (1), Μπογκντάνοβιτς 16 (3), Σλούκας 2, Αρνά, Ουγκουρλού, Κάλινιτς 17, Ντίξον 14 (1), Ντατόμε 12 (2).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 5, Φερνάντεθ 6 (2), Νοσιόνι 3 (1), Ντόντσιτς 10 (1), Ματσιούλις 7, Ρέγες 5 (1), Ροντρίγκεθ 15 (2), Αγιόν 4, Κάρολ 6, Γιουλ 5 (1), Ερνανγκόμεθ 4, Τέιλορ 8 (2).