Το 'δεσε με Λίνο ο ΠΑΟΚ

Ένας καταιγιστικός ΠΑΟΚ επικράτησε 92-74 του Πανιωνίου με κορυφαίο τον Λίνο Χρυσικόπουλο. Εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο με 36-15 για τους νικητές.

Την έκτη σερί νίκη του στο «Παλατάκι» για το πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ νικώντας εύκολα 92-74 τον Πανιώνιο για τη 12η αγωνιστική.

Οι «κυανέρυθροι» αιφνιδίασαν στο πρώτο δεκάλεπτο (22-31), αλλά η καταιγιστική δεύτερη περίοδος με το επί μέρους 36-15 έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους που έφτασαν στη συνέχεια άνετα στη νίκη.

Κορυφαίος ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 21 πόντους και 4/4 τρίποντα, πολύ καλός και ο Θοδωρής Ζάρας με 18 πόντους. Αποχώρησε νωρίς με ενοχλήσεις στον προσαγωγό ο Μαργαρίτης. Ξεχώρισε ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς με 20 για τους Νεοσμυρνιώτες που παραμένουν ουραγοί με μία νίκη.

Ο Πανιώνιος έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στο ματς. Σακελλαρίου και Τσούπκοβιτς έδωσαν τον τόνο και οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς προβάδισμα (5-8), το οποίο στο φινάλε της περιόδου έφτασε στη μέγιστη τιμή του, το +9 (22-31). Ο ΠΑΟΚ αποφάσισε να αρχίσει να παίζει άμυνα με καθυστέρηση μιας περιόδου, αλλά αυτό-σε συνδυασμό με τον ερχομό Ζάρα και Χρυσικόπουλο από τον πάγκο-αρκούσε για να φέρει σε τριάμισι λεπτά τούμπα το ματς (39-37). Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν ένα 14-0 και κρατώντας τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο για ένα τρίλεπτο ξέφυγαν με 47-37 για να κλείσουν το δεύτερο δεκάλεπτο στο +12 (58-46) και επί μέρους σκορ 36-15!

Το βάθος του ΠΑΟΚ έναντι των «κυανέρυθρων» ήταν αυτό που επέτρεψε να συντηρηθεί η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, παρά την απώλεια του Μαργαρίτη με ενοχλήσεις στον προσαγωγό από νωρίς. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +17 (63-46) στο τρίτο δεκάλεπτο, ένα ξέσπασμα του Πανιωνίου μείωσε την απόσταση στους εννιά (71-62) δυόμισι λεπτά πριν κλείσει η περίοδος, αλλά.. .ως εκεί. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πάτησε ξανά το γκάζι, με οδηγό τον Γκος ξεπέρασε το φράγμα των 20 πόντων (84-63) και το τελικό 92-74 ήρθε φυσιολογικά.

Δεκάλεπτα: 22-31, 58-46, 74-62, 92-74.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης, Καραμανώλης 3 (3 ασίστ), Κατσίβελης 13 (6 ασίστ), Τζάκσον 3 (6 ριμπ.), Γκος 7, Χρυσικόπουλος 21, Κρουμπάλι 6 (5 ριμπ.), Κόνιαρης 8 (4 ασίστ), Καρράς 2, Τσόχλας 5, Ζάρας 18, Τζόουνς 6 (3 ασίστ).

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 14 (4 ασίστ), Νταλό 7 (5 ριμπ., 3 ασίστ), Τσούπκοβιτς 20, ΜακΝίλι 7, Σαρικόπουλος 10 (5 ριμπ.), Δίπλαρος 2, Κράβιτς 5, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Χέντερσον 4 (3 ριμπ.), Γούντσον 5.

Διαιτητές: Κατραχούρας, Χαραλαμπάκης, Ζαχαρής.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης