NBA

Το ντέρμπι στο Τορόντο

Μεγάλη νίκη για τους Ράπτορς απέναντι στους Σπερς μετά από τέσσερις χαμένες προσπάθειες. Δυσκολεύτηκαν αλλά τα κατάφεραν οι Νικς απέναντι στους Τζαζ στη Γιούτα.

Οι Ράπτορς μετά από τέσσερις ήττες στα μεταξύ τους παιχνίδια τα κατάφεραν. Τα ξημερώματα αυτοί πήραν τη νίκη 86-83 απέναντι στους Σπερς με τον Κάιλ Λόουρι να παίζει καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα.

Ο 32χρονος άσος των Ράπτορς πέτυχε συνολικά 24 πόντους αλλά τους 9 στην τελευταία περίοδο, εκεί δηλαδή, που κρίθηκαν όλα. Ο ΝτεΡόζαν είχε 21 πόντους και ο Βαλανσιούνας 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Σπερς ο Ολντριτζ ήταν και πάλι ο κορυφαίος με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ αλλά με κακά στατιστικά.

Νίκη 117-115 για τους Νικς απέναντι στην Γιούτα στο Σολτ Λέικ Σίτι σε ένα συναρπαστικό ματς μέχρι και το τέλος. Οι Νικς στα τελευταία λεπτά ξέφυγαν με 9 πόντους αλλά οι Τζαζ επέστρεψαν στο ματς με την σημαντική συμβολή του Μίτσελ. Όταν το σκορ ήταν 115-112 υπέρ των Νικς ο Χάρνταγουεϊ έχασε δύο βολές, αλλά οι παίκτες της Γιούτα δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν ή να περάσουν μπροστά (επιχείρησαν τρία τρίποντα). Κορυφαίος ο Χάρνταγουεϊ με 31 πόντους