Euroleague

Το διπλό της… τιμής για την Αρμάνι!

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε 88-84 μέσα στο Κάουνας της Ζαλγκίρις και έτσι άφησε μόνη στην τελευταία θέση την Ούνιξ Καζάν.

Ωραίο θέαμα πρόσφεραν στο ματς των… αποκλεισμένων οι Ζαλγκίρις και Αρμάνι, με τους Ιταλούς να παίρνουν τη νίκη (88-84) μέσα στο Κάουνας, να ανεβαίνουν στο 8-21 και να αφήνουν μόνη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας την Ούνιξ Καζάν (7-22).

Πέντε παίκτες από το σύνολο του Ρέπεσα τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους ΜακΛίν και Τσιντσαρίνι να ήταν πρώτοι σκόρερ με 17 ο καθένας. Από τους πρωταθλητές Λιθουανίας ξεχώρισαν οι Πάνγκος και Λεκαβίτσιους με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από ένα δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Η αρχή ανήκε στη Ζαλγκίρις, η οποία έκλεισε την περίοδο στο +9 (27-18), με την Αρμάνι να κάνει την αντεπίθεσή της και να ψαλιδίζει τη διαφορά στο καλάθι (41-39). Το ματς έγινε ντέρμπι στο δεύτερο μέρος, με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να ήταν απόλυτα ισορροπημένο (63-63).

Ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ο πίνακας έγραφε 77-77, στα 1:43’’ πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ιταλοί ήταν πολύ ψύχραιμοι από τις βολές με τον Τσιντσαρίνι και έτσι έφτασαν στη νίκη με 88-84.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-39, 63-63, 84-88