Euroleague

Το σήκωσε στο «σπίτι» της η Βαλένθια!

Ούτε η Βιλερμπάν κατάφερε να σταματήσει τη Βαλένθια, η οποία νίκησε 77-66 στον τελικό και κατέκτησε το τουρνουά της Ευρωλίγκας που έγινε στη «Φοντέτα».

Μένει στη «Φοντέτα» η… κούπα!

Μετά την Μπάγερν Μονάχου, η Βαλένθια έκαμψε και την αντίσταση της Βιλερμπάν, καθώς επικράτησε 77-66 στον τελικό και έτσι κατέκτησε το τουρνουά που διοργάνωσε στο «σπίτι» της.

Πρώτος σκόρερ των «νυχτερίδων» ήταν ο Ντούμπλιεβιτς με 14 πόντους, με τον Τόμπι να είχε 13π. και τον Σάστρε άλλους 11π.

Από τους Γάλλους, ξεχώρισαν οι Ντιό, Χάουαρντ και Κόουλ με 11 πόντους ο καθένας, με τον Λάιτι να είχε 10π.

Πολύ γρήγορος από νωρίς ήταν ο ρυθμός του ματς, με τη Βαλένθια να είχε από το ξεκίνημα το πάνω χέρι, φτάνοντας αρχικά στο +10 (10-20) και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +14 (15-29). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά οι «νυχτερίδες» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-36.

Περισσότερη… άμυνα είχε το τρίτο δεκάλεπτο, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, αλλά και πάλι η Βαλένθια είχε τα ηνία, με το τέλος να τη βρίσκει στο +10 (50-60). Πιο δυνατά μπήκε στην τέταρτη περίοδο η γαλλική ομάδα, μειώνοντας στο -5 (60-65), στο 35’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι «νυχτερίδες» βρήκαν λύσεις διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας (62-72) και πήραν τη νίκη με το τελικό 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-46, 50-60, 66-77