Euroleague

Τον… μαχαίρωσε στο ΣΕΦ!

Αποτέλεσμα ντροπή! Ένας τραγικός Ολυμπιακός άργησε να ξυπνήσει κόντρα στην Μπάμπεργκ -που έκανε ό,τι ήθελε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς- και έτσι μοιραία ηττήθηκε 77-72 μέσα στο ΣΕΦ!

Αφού άργησε το… πλήρωσε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν την Μπάμπεργκ να κάνει ό,τι θέλει στο ΣΕΦ (φτάνοντας ακόμη και στο +24) και αφού άργησαν να ξυπνήσουν για την ολική ανατροπή γνώρισαν την ήττα με 77-72, που μπορεί να τους κοστίσει αρκετά στον όμιλο-φωτιά του Top16.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά ήταν ο Ντι Τζέι Στρόμπερι με 15 πόντους, ενώ από τους Γερμανούς ο Μίλερ τελείωσε το ματς με 23.

Μόνο στην άμυνα ήταν καλός ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από τρία λεπτά για το πρώτο τους καλάθι στο ματς (2-2) αλλά με την αστοχία να συνεχίζεται, η Μπάμπεργκ προηγήθηκε 4-7 στα μισά. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ζητούσε συγκέντρωση και σοβαρότητα από τους παίκτες του, ωστόσο τα στοιχεία αυτά δεν ήρθαν… ποτέ και έτσι οι Γερμανοί όχι μόνο ήταν μπροστά, αλλά έφτασαν και στο +8 (7-15), με τη διαφορά αυτή να παραμένει μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (10-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρήκε κάπως το ρυθμό του στην επίθεση με τους Στρόμπερι και Όντομ, αλλά η άμυνα κινούνταν στη μετριότητα, με αποτέλεσμα ο Μίλερ να είχε «ζεσταθεί» και να διατηρεί την Μπάμπεργκ μπροστά (21-25). Κάπου στα μισά και με τα χίλια… ζόρια οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο (24-25). Όμως, στη συνέχεια η περιφερειακή άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν τραγική, με αποτέλεσμα να επιτρέπουν ελεύθερα τρίποντα στους Γερμανούς, οι οποίοι έφτασαν στο +13 (24-37), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου! Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Πειραιώτες… αρνούνταν να σκοράρουν και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το -13 (26-39).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την τραγική του εικόνα και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημίχρονου, με την Μπάμπεργκ να κάνει ένα 8-0 για το +21 (26-47). Οι Στρόμπερι και Χάκετ κρατούσαν επιθετικά την ομάδα του Πειραιά, αλλά ο Στρέλνιεκς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 24 πόντων (31-55) στους φιλοξενούμενους, στα 4:43’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο γύρισε το… τσιπάκι! Μέσω της άμυνάς τους, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ενέργεια αρχικά για ένα 7-0 (38-55), ενώ με τον Πρίντεζη να μπαίνει στην… εξίσωση η διαφορά έπεσε κι άλλο (47-57), με την ομάδα του Τρινκιέρι να κλείνει την περίοδο προηγούμενη 47-59.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε με τη φόρα που είχε πάρει από την τρίτη και έτσι η Μπάμπεργκ έκανε ένα 5-0 για το +17 (47-64). Στη συνέχεια με κάποιες καλές άμυνες και τον Παπαπέτρου να παίρνει μπρος, η διαφορά έπεσε στους δέκα (55-65), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα, το επόμενο… χαρτί ήταν ο Αθηναίου, ο οποίος με τις σημαντικές βοήθειες και στις δύο πλευρές του παρκέ, συνέβαλε στο να πέσει η διαφορά στους επτά (64-71), ενώ ο Σπανούλης με διαδοχικούς πόντους μείωσε στο καλάθι (72-74) στα 11,5’’ πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς πήγε στις βολές και με τον Ολυμπιακό να αστοχεί σε διαδοχικές επιθέσεις η Μπάμπεργκ πήρε τη νίκη με το τελικό 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-39, 47-59, 72-77

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 5 (1), Τζέιμς 2, Χάντερ 2, Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 15 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 10 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Χάκετ 10 (2), Αθηναίου 3 (1).

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλι 7, Ζήσης 4, Τάις 2, Γουοναμέικερ 8 (1), Στρέλνιεκς 15 (4), Μίλερ 23 (4), Χέκμαν 4, Ραντόσεβιτς 14, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Χάρις, Ιμπντίχι.