Euroleague

Τουλάχιστον… το χάρηκε!

Ελπίδες πρόκρισης δεν είχε, όμως η Ζαλγκίρις έδωσε χαρά στον κόσμο της στην τελευταία παράσταση που έδωσε μπροστά της για την φετινή Ευρωλίγκα επικρατώντας 76-70 του Ερυθρού Αστέρα.

Με πρωταγωνιστές τους Γιανκούνας και Τσέρι η Ζαλγκίρις επιβλήθηκε 76-60 του Ερυθρού Αστέρα και πανηγύρισε στην τελευταία παράσταση που έδωσε μπροστά στον κόσμο της για την φετινή Ευρωλίγκα.

Η υπόθεση είχε τελειώσει βαθμολογικά πριν το ματς και για τις δύο ομάδες, όμως μπήκαν αποφασισμένες να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις. Και τα κατάφεραν, με το ματς να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα και τον Ερυθρό Αστέρα να πλησιάζει σε μεγάλη ανατροπή, που τελικά δεν κατάφερε.

8)Γαλατασαράι 2-11

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (12-12) ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τα… πάνω του και με ένα σερί 6-0 έκανε το 14-18, όμως το τρίποντο του Τσέρι στα μέσα της περιόδου έφερε ξανά το ματς στα ίσα (19-19).

Από κει και πέρα, οι Λιθουανοί πήραν τα πάνω τους. Αρχικά αύξησαν την διαφορά στους 7 (31-24), ενώ ένα τρίποντο του Βένε στην εκπνοή θα στείλει την Ζαλγκίρις με προβάδισμα13 πόντων στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (40-27).

Οι γηπεδούχοι καθυστέρησαν να… μπουν στο γήπεδο στο δεύτερο μισό του ματς, σκοράροντας για πρώτη φορά 3,5 λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου, με τον Ερυθρό Αστέρα να το εκμεταλλεύεται άψογα και με ένα σερί 9-0 να μειώνει την διαφορά (40-36). Οι βολές του Μαριάνοβιτς έδωσαν τα ηνία στον Ερυθρό Αστέρα μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού (44-45) και τα κράτησε για τη συνέχεια του δεκαλέπτου, που «έκλεισε» με 55-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς πήρε φωτιά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί, με την Ζαλγκίρις να περνάει μπροστά με τρίποντο του Γιανκούνας (69-67), όμως ο Αστέρας απάντησε αμέσως με εύστοχες βολές του Μαριάνοβιτς, που έφεραν ξανά την ισορροπία στο ματς. Ο Γιανκούνας και πάλι έδωσε τα ηνία στους γηπεδούχους, ενώ το κάρφωμα του Άντερσον άνοιξε τη διαφορά στους 5 (73-69), ένα λεπτό πριν το φινάλε. Οι Σέρβοι μείωσαν με βολές, όμως το τρίποντο του Μιλάκνις τελείωσε το ματς (76-70) και χάρισε το… γόητρο στους Λιθουανούς.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 40-27, 51-55, 76-70

Ζαλγκίρις (Κράπικας): Τσέρι 17 (2), Λεκαβίτσιους 2, Βένε 3 (1), Γκουντάιτις 6, Σονγκάιλα 4, Γιανκούνας 19 (3), Γιαφτόκας 2, Μιλάκνις 11 (2), Άντερσον 10, Ουλανόβας 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 2, Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Μίτροβιτς 7, Μπλάζιτς 8 (1), Κάλινιτς 5, Μαριάνοβιτς 14, Τέγιτς 2, Τζένκινς 12 (2), Γιόβιτς 6 (1), Τσίρμπες 7.