NBA

Τους έκαναν πλάκα!

Οι Γουόριορς δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη 98-78 επί των Γκρίζλις και το προβάδισμα 3-2 στη σειρά των ημιτελικών της Δυτικής Περιφέρειας του ΝΒΑ.

Έχοντας τους Τόμσον και Κάρι σε εξαιρετική βραδιά οι Γουόριορς νίκησαν εύκολα 98-78 τους Γκρίζλις και πήραν προβάδισμα 3-2 στη σειρά των ημιτελικών της Δυτικής Περιφέρειας του ΝΒΑ.

Ο Κάρι πέτυχε 18 πόντους, με τρία τρίποντα, ενώ ακόμη είχε πέντε ασίστ, επτά ριμπάουντ και έξι κλεψίματα (ρεκόρ καριέρας για τα πλέι-οφ). Εάν προσθέσουμε σε αυτά τους 21 πόντους του Τόμσον και τους 14 που πέτυχε ο Μπαρνς και τότε εύκολα θα γίνει αντιληπτό το πόσο εύκολα το Γκόλντεν Στέιτ έφτασε στην τελική επικράτηση.

Οι γηπεδούχοι είχαν ρυθμό από το πρώτο λεπτό του αγώνα, και καλά ποσοστά στα σουτ των τριών πόντων (14/30) σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που σημείωσαν μόλις τέσσερις φορές από τις 15 που δοκίμασαν.

Οι Γουόριορς… έχτισαν σιγά-σιγά τη διαφορά από τη δεύτερη περίοδο μέχρι και το τέλος του αγώνα…

Το επόμενο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή στο Μέμφις.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-25, 23-16, 25-16, 24-21 (98-78)

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς: Τόμσόν 21, Κάρι 18, Ιγουοντάλα 16, Μπαρνς 14, Γκριν 7, Μπόγκατ 6, Λίβινγκστον 6, Λι 6, ΜακΑντού 4.

Μέμφις Γκρίζλις: Γκασόλ 18 (12 ριμπ.), Κόνλεϊ 13, Ράντολφ 13 (10 ριμπ.), Γκριν 10, Κάρτερ 8, Λι 7, Ουντριχ 3, Άνταμς 3, Λερ 2.